Mimo tego, że Amerykański Kongres Położników i Ginekologów (ACOG) nawołuje kobiety w niepowikłanej ciąży do 30 minut ćwiczeń dziennie, a Departament Zdrowia i Opieki Społecznej zaleca co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności w każdym tygodniu ciąży, badania pokazują, że niewiele kobiet dostosowuje się do tych zaleceń. Jedynie w pierwszym trymestrze ciąży kobiety są bardziej zaangażowane w umiarkowane do intensywnych ćwiczeń. Ogółem zaś, tylko od 14% do 23% badanych kobiet spełniało zalecenia dotyczące aktywności fizycznej w czasie ciąży.
Tymczasem regularne ćwiczenia w czasie ciąży przyczyniają się do zdrowszego przebiegu ciąży, lepszych wyników badań, a także łatwiejszego porodu. Odpowiednia ilość aktywności fizycznej zmniejsza także prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę ciążową, nadciśnienie czy depresję.
Do bezpiecznych aktywności w czasie ciąży ACOG zalicza np. pływanie czy gimnastykę – mogą ją uprawiać także panie, które przed zajściem w ciążę nie ćwiczyły regularne. Zdaniem ACOG nawet bieganie czy trening siłowy może być wykonywany przez ciężarne, jednakże z umiarem i w przypadku, gdy taka aktywność fizyczna miała miejsce przed zajściem w ciążę. Nie zalecane są natomiast: jazda na nartach, sporty kontaktowe, nurkowanie.
Pamiętajmy jednak, że podejmując aktywność fizyczną w ciąży należy zawsze mieć zgodę lekarza prowadzącego na wykonywanie ćwiczeń. Zaleca się także unikania ćwiczeń wymagających leżenia na plecach w drugim i trzecim trymestrze, unikania ćwiczeń podczas gorączki czy w trakcie upałów. Warto także zadbać o komfortowy, luźny ubiór, a przede wszystkim – dopasowany biustonosz oraz picie odpowiedniej ilości niegazowanej wody.
www.fit.pl
Ciężarne unikają ćwiczeń
Według najnowszych badań, aż trzy na cztery kobiety w ciąży nie są aktywne fizycznie. Naukowcy z University of North Carolina w Chapel Hill przeprowadzili w latach 1999 i 2006 wywiady z 1,280 kobiet w ciąży. Okazało się, że jedynie 23% ciężarnych angażuje się w aktywność fizyczną zgodnie z zaleceniami państwowych i prywatnych służb zdrowia