Czego nie należy robić w czasie kłótni? - cz.1

Dobra komunikacja i zrozumienie między partnerami to podstawa udanego związku w każdej jego płaszczyźnie. Łączy nas większa intymność, mamy do siebie zaufanie, wspieramy się nawzajem
fit.pl
2010-12-23 00:00
Udostępnij
Czego nie należy robić w czasie kłótni? - cz.1
I w drugą stronę - brak dobrej komunikacji psuje związek od środka - czujemy się odizolowani, niepotrzebni, żywimy coraz większą urazę do partnera, a nawet pogardę.

Jak zatem poprawić komunikację w związku? Oto pięć rzeczy, których absolutnie nie wolno robić w konfliktowych sytuacjach.

klotnia3

1. Krytykujesz osobę, a nie zachowanie

Jakże łatwo jest pójść na całość i zamiast powiedzieć jakie zachowanie nam się nie podoba - krytykować ukochaną osobę. I tak mąż, który zapomni pozmywać staje się "leniwy i niesłowny", a żona, która poprawia makijaż przed wyjściem, gdy mąż stoi w butach w przedpokoju jest nazywana "roztargnioną guzdrałą". Takie podejście wywołuje negatywne emocje i złość na partnera. Dlatego zawsze należy pamiętać by szanować partnera, nawet jeżeli nie podoba nam się jego zachowanie.

2. Unikasz konfliktu

Ta postawa na pewno ma związek z naszym temperamentem. Czasem wydaje nam się, że cholerycy, którzy nie potrafią niczego tłamsić w sobie, a od razu wyrzucają emocje na zewnątrz - powodują więcej konfliktów, niż osoby, które chowają urazę w sobie. Nie jest to do końca prawda. Unikanie konfliktu, tłamszenie negatywnych emocji jest nie tylko destrukcyjne dla naszego organizmu, ale także nie najlepiej wpływa na atmosferę w związku. Pojawia się napięcie, które z każdym dniem rośnie, nieuprzejmość, czasem inne elementy walki podjazdowej (drobne złośliwości, obojętność itd). Dzieje się tak do momentu, w którym jedna strona (bądź obydwie), są już tak naładowane negatywnymi emocjami, że następuje wybuch pełen agresji, pretensji, poparty listą tysiąca argumentów i wypominania. Wtedy zazwyczaj nawet nie wiadomo o co do końca chodzi, ponieważ jedyne czemu służy taki wybuch - to uwolnienie negatywnych emocji, rozładowanie napięcia na partnerze. Dużo zdrowiej jest zatem rozwiązywać konflikty na bieżąco. W spokojny, pełen szacunku dla drugiej osoby sposób.

[-------]

3. Uogólniasz

Niektórzy z nas kiedy coś im się nie podoba, mają tendencję do wyolbrzymiania zachowań partnera. Należy unikać zaczynania zdania od słów takich jak:
- Ty zawsze... (np. Zawsze zostawiasz brudne naczynia na stole!!!)
- Ty nigdy... (np. Nigdy nie zmywasz po sobie naczyń!)

klotnia4

Jeżeli już masz to sformułowanie na końcu języka, zatrzymaj się i zastanów, czy rzeczywiście nie możesz sobie przypomnieć ani jednej sytuacji w której twój mąż/partner pozmywał te naczynia. Jeżeli przypomnisz sobie chociaż jedną - pamiętaj, że to już nie jest "zawsze" czy "nigdy". Jeżeli nie możesz sobie przypomnieć takie sytuacji - weź pod uwagę fakt, że pamięć bywa wybiórcza. Nie wyciągaj także na światło dzienne konfliktów z przeszłości i nie mieszaj ich do obecnej dyskusji. To jedynie pogłębi konflikt i na pewno nie będzie pomocny w jego rozwiązaniu.

4. Jesteś defensywna

Ludzie, którzy są defensywni dokładają wszelkich starań, aby unikać przyczyniania się do problemu. "To nie moja wina", "to nie moja sprawa", "nie interesuje mnie to", "zajmij się tym sama/sam" - Odmawiają odpowiedzialności, licząc, że unikną stresującej sytuacji. W krótkim okresie czasu taka strategia może być skuteczna, jednak na dłuższą metę - pogłębia jedynie przepaść między partnerami. Druga osoba czuje się bowiem nie zrozumiana, czuje się nie wysłuchana, odrzucona - w efekcie konflikt wzrasta.

5. Zapominasz o tym, żeby słuchać

Twój partner zaczął coś mówić, ty uważasz, że nie ma racji, przewracasz oczami, wpadasz mu w słowo i zaczynasz litanię swoich argumentów. Stop! Czy rzeczywiście wiesz co chciał powiedzieć? Czy jesteś pewna, jak chciał zakończyć swoje zdanie? Czy chciałabyś aby ktoś tak postąpił w stosunku do ciebie? Jedną z rzeczy, która jest najbardziej irytująca, jest właśnie przerywanie komuś wypowiedzi. Przecież obydwoje pragniecie coś powiedzieć i obydwoje pragniecie być wysłuchani. Przerywanie partnerowi, przeszkadza ci w zrozumieniu jego punktu widzenia! Umiejętność dobrego słuchania, jest bardzo trudna do opanowania (zwłaszcza dla wybuchowych ludzi), ale przy odrobinie chęci - można ją osiągnąć!

Zobacz także drugą część artykułu Czego nie należy robić w czasie kłótni

Więcej na: Wellnessday.eu

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl