Urlop czy wakacje powinny być czasem aktywnego wypoczynku. Możliwości jest wiele: wycieczki górskie, przejażdżki rowerowe, pływanie, gry zespołowe
fit.pl
2011-05-10 00:00
Udostępnij
Cztery kroki do zdrowego życia
Cztery kroki do wellness:
  • Aktywność fizyczna
    Zalecenie to dotyczy w równym stopniu kobiet i mężczyzn, niezależnie od wieku. Systematyczny wysiłek jest jednak szczególnie ważny dla osób po 40 roku życia. Powinny się na niego składać ogólnorozwojowe ćwiczenia o charakterze aerobowym, siłowym oraz rozciągające i zwiększające ruchomość w stawach. Niestety wiele osób, głównie ze starszego pokolenia, stroje sportowe nosiło w czasach, gdy pod pojęciem ćwiczenia rozumiano skłony i pajacyki. Kluby fitness i wellness mają szansę przekonać je, jak wiele od tamtej pory się zmieniło. Badania w dziedzinie fizjologii wysiłku i medycyny sportowej dowodzą bowiem, że dobrą formę fizyczną można osiągnąć ćwicząc bezpiecznie, bez nadmiernego wydatkowania energii. Tajemnicą sukcesu jest umiejętność dobrania rodzaju i intensywności ćwiczeń do poziomu wytrenowania i stanu zdrowia osoby ćwiczącej oraz konsekwentne realizowanie programu treningowego. Duże znaczenie ma utrzymanie elastyczności mięśni, ścięgien i więzadeł. Dlatego warto poświęcać czas na ćwiczenia rozciągające.
  • Sposób odżywiania
    Ogólnie wiadomo, że jedynie kilka procent przypadków otyłości ma źródło w uwarunkowanych organicznie zaburzeniach metabolizmu. Większość nadmiernych kilogramów fundujemy sobie na własne życzenie. Dziś nie trzeba już nikogo przekonywać, że utrzymująca się duża nadwaga stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Jest też często źródłem złego samopoczucia i kompleksów. Dobór prawidłowej diety wymaga jednak znajomości podstawowych zasad odżywiania.

    Cztery z nich mają kluczowe znaczenie:
    1. dostarczenie organizmowi właściwej ilości kalorii,
    2. wiedza na temat proporcji procentowych głównych składników odżywczych w diecie (cukrów, tłuszczów i białek),
    3. równomierne rozłożenie podaży kalorycznej w przynajmniej trzech głównych dziennych posiłkach.
    4. Dostarczenie odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów.

    Nie oznacza to, że powinniśmy stosować jakąś specjalną dietę (większości osób słowo "dieta" kojarzy się z odchudzaniem, a oznacza ono z greckiego "sposób, styl życia"). Chodzi raczej o to, by mieć większą świadomość tego, co i kiedy jemy. Wiele zaburzeń żywieniowych jest bowiem spowodowana "przekąszaniem" między posiłkami. Najczęstsze błędy to: rezygnowanie ze śniadań, niewystarczająca ilość owoców i warzyw w dziennej diecie, słodkie przekąski, zbyt wiele tłuszczów zwierzęcych, za mało żywności nieprzetworzonej.
  • Czas wolny
    Urlop czy wakacje powinny być czasem aktywnego wypoczynku. Możliwości jest wiele: wycieczki górskie, przejażdżki rowerowe, pływanie, gry zespołowe. Sport to jednak nie wszystko. Warto też rozwijać zdrowie psychiczne. Źródłem pozytywnych emocji jest czas spędzany z rodziną czy przyjaciółmi. Tej rozrywki nie warto oszczędzać ani sobie, ani najbliższym.
  • Zdrowy tryb życia
    Nic tak nie sprzyja równowadze duchowej, jak codzienna dbałość o proste, choć często zaniedbywane zasady: wystarczająca ilość godzin snu, unikanie nikotyny, ograniczenie alkoholu, pielęgnacja ciała, relaks. Nasz mądry sposób życia będzie pozytywnie oddziaływał na nasze samopoczucie, ale i postępowanie naszych dzieci oraz ich wybór stylu życia w przyszłości.

www.fit.pl