Wysokie obcasy zmieniają sylwetkę i środek ciężkości, noszenie ich wywiera nacisk na stopy, kostki i kolana, podnosząc ryzyko zachorowania na chorobę zwyrodnieniową stawów. Na ból i sztywne stawy uskarża się obecnie osiem milionów Brytyjczyków, w większości kobiet. Z badania, w którym udział wzięło dwa tysiące osób wynika, że jedna czwarta kobiet nosi obcasy codziennie, albo bardzo często. Badacz profesor Anthony Redmond, radzi kobietom aby nosiły buty z zaokrąglonymi noskami, o wysokości obcasa 2-3cm.
Co jeszcze na temat wysokich obcasów mówią naukowcy? Otóż badacze z Uniwersytetu Northumbria sprawdzali, czy mężczyźni są w stanie patrząc na sylwetkę idącej kobiety rozpoznać czy nosi ona obcasy. Okazuje się, że nie! Czy warto zatem zakładać obcasy na randkę? Cóż, jeszcze inni naukowcy, tym razem z Włoch, twierdzą, że noszenie obcasów wzmacnia mięśnie dna miednicy, co z kolei przyczynia się do poprawy jakości życia seksualnego. To badanie było przeprowadzone na 66 paniach w wieku poniżej 50 lat.
Pamiętajmy, że (jak we wszystkim) najbardziej wskazany jest umiar. I nawet jeżeli pałamy miłością do wszelkiego rodzaju wysokich obcasów, dajmy czasem odpocząć stawom i kręgosłupowi.
Źródła: dailymail.co.uk; newsfeed.time.com; foxnews.com
Beata Mąkolska
www.wellness.fit.pl
Czy warto nosić wysokie obcasy?
Wysokie obcasy to nieodłączny atrybut kobiecości. Niejednokrotnie kobiety nie mogąc oprzeć się kolejnym szpilkom, zapełniają czółenkami szafy. Tymczasem, jak ostrzegają naukowcy, noszenie wysokich obcasów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zapalenia stawów w późniejszym życiu