Trening funkcjonalny i funkcjonalny trening medyczny to nowoczesne trendy wywodzące się z rehabilitacji, a wykorzystywane co raz częściej w fitness klubach
fit.pl
2010-12-13 00:00
Udostępnij
Czym jest trening funkcjonalny?
trening funkcjonalnyPowstały one w Niemczech i Skandynawii gdzie fizjoterapia i przygotowanie motoryczne są na najwyższym światowym poziomie.

Podstawową zasadą, która obowiązuje w tego typu aktywności jest funkcjonalność ruchu, czyli możliwość jego wykorzystania w życiu codziennym. Każde ćwiczenie musi mieć swoje uzasadnienie funkcjonalne i musi się konkretnie przekładać na najczęściej wykonywane przez ćwiczącego ruchy poza salą ćwiczeń.

Niestety, w naszej polskiej rzeczywistości, bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdzie jedyną kwalifikacją zawodową instruktora na siłowni lub nawet trenera osobistego jest Instruktor Sportu o specjalizacji Kulturystyka... Tacy ludzie sprzedają zasady kulturystyczne osobom ćwiczącym na siłowni. Zasady takie jak: izolacja mięśni, wykonywanie niepełnego zakresu ruchu czy trening podzielony na wybrane grupy mięśniowe są niewskazane lub wręcz szkodliwe dla przeciętnego człowieka, który chce cieszyć się dobrym zdrowiem i sprawnością.

Wielokrotnie spotykam się z sytuacją, kiedy człowiekowi chcącemu wzmocnić nogi przed sezonem narciarskim aplikuje się wyprosty kolan na maszynie siedząc, temu, który chce wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe zaleca się "brzuszki" na ławeczce, a klientowi chcącemu wzmocnić ramiona zaleca się wyciskanie sztangi zza głowy (i to często, o zgrozo, w formie suwnicy). Takie przykłady mógłbym mnożyć w nieskończoność, świadczą one o niekompetencji i infantylności trenerów. Wymienione ćwiczenia są funkcjonalne jedynie dla...kulturystów, dla przeciętnego człowieka są niewskazane lub szkodliwe.

Gdyby instruktor znał podział pracy mięśniowej na tą w łańcuchu kinematycznym zamkniętym i otwartym oraz znał zasady stabilizacji globalnej i lokalnej to nigdy nie zaleciłby podobnych absurdów. Niestety nie mamy systemu weryfikacji kompetencji instruktorskich, wartościowych kursów doszkalających jest mało i są one kosztowne, a nasycenie rynku trenerami jest nadal niewielkie, co często sprawia że nawet bardzo słaby trener na brak pracy nie narzeka.

Jedynym sposobem na poprawę tej sytuacji jest apel do klientów, aby przed wyborem instruktora, dokładnie zweryfikowali jego kompetencje, „papier” instruktora kulturystyki to za mało, aby świadomie i bezpiecznie poprowadzić klienta podczas cyklu treningów indywidualnych.

logo trening aktual2 copy jpg%20

Tomasz Gać - Trener osobisty

www.fit.pl