Dieta bogata w magnez zmniejsza ryzyko udaru mózgu

Jak pokazują nowe badania, osoby, które spożywają więcej produktów bogatych w magnez, zmniejszają ryzyko wystąpienia udaru mózgu  
fit.pl
2012-02-23 00:00
Udostępnij
Dieta bogata w magnez zmniejsza ryzyko udaru mózgu
Dla celów badania pomiędzy 1998 a 2011 rokiem, przeanalizowano dane ponad 240 tysięcy osób. W trakcie badania obserwowano zdrowie uczestników przez 15 lat. W tym czasie 6,500 osób miało udar mózgu. Średni poziom magnezu spożywanego przez uczestników wahał się od 242 miligramów do 471 miligramów na dzień. W Stanach Zjednoczonych rekomendowane jest spożycie 420 miligramów magnezu dziennie dla mężczyzn w wieku 31 lat i starszych, oraz 320 miligramów dziennie dla kobiet w takim samym przedziale wiekowym.

Naukowcy odkryli, że ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu to najczęstszy typ udaru wśród starszych ludzi. Ryzyko jego wystąpienia może być zmniejszone o 9%, poprzez spożywanie dodatkowych 100 miligramów magnezu dziennie (na osobę). Regularne spożywanie produktów bogatych w magnez zmniejsza także ryzyko przejścia udaru w ogóle. Badanie pokazało, że na każde sto dodatkowych miligramów magnezu dziennie, ludzie zmniejszają ryzyko udaru o 8%.

Co ciekawe, fakty te pozostały niezmienne nawet po uwzględnieniu przez naukowców innych czynników, takich jak: ciśnienie krwi, cukrzyca, wiek, palenie papierosów, wysoki poziom cholesterolu, aktywnośc fizyczna, spożycie alkoholu, historia chorób serca w rodzinie.

Choć naukowcy nie są w stanie wyjaśnić w jaki sposób magnez obniża ryzyko wystąpienia udaru, to podejrzewają, że może być to związane z jego właściwościami obniżania ciśnienia krwi. Wysoki poziom magnezu został także powiązany z niższym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2.

Przypomnijmy, że najlepszym źródłem magnezu są pełne ziarna, zielonoliściaste warzywa, orzechy, fasola. Niemal 100 miligramów magnezu można dostarczyć poprzez spożycie jednej porcji migdałów, filiżanki fasoli, szpinaku czy brązowego ryżu.

Badanie zostało opublikowane w lutowym numerze „The American Journal Of Clinical Nutrition”.

 

Źródło: webmd.com

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl