Uzależnienie od pracy jest równie niebezpieczne jak alkoholizm czy narkomania. W Japonii pojawił się nawet termin karoshi, czyli śmierć z przepracowania. Określenie to odnosi się zarówno do przypadków zgonów jak i poważnych uszczerbków na zdrowiu spowodowanych schorzeniami krążeniowo-sercowymi. 12 sierpnia obchodzimy dzień pracoholików.
Pracoholik to osoba, uzależniona od pracy, zapominająca o odpoczynku, a to wzmaga stres, negatywnie wpływający na zdrowie. Wysoki poziom stresu może prowadzić do problemów z zasypianiem, trawieniem, bólami głowy, ciśnieniem, utrzymaniem prawidłowej wagi. Pracoholicy bardzo często źle się odżywiają, zjadając posiłki „w biegu”. Kolejnym grzechem głównym pracoholików jest brak czasu na ćwiczenia fizyczne, praca pomimo choroby i zaniedbywanie badań kontrolnych. Do tego dochodzą również napięte relacje międzyludzkie – dla rodziny i znajomych nie mamy czasu, zaczynamy popadać w konflikty ze współpracownikami. W konsekwencji pracoholik zostaje sam.
Najbardziej narażeni na uzależnienie od pracy są osoby prowadzące własną działalność, osoby wykonujące tzw. wolne zawody oraz przesadnie ambitne, perfekcjoniści.
Przeciwdziałanie pracoholizmowi jest niezwykle trudne, gdyż wiąże się to ze współczesnym modelem społeczeństwa nastawionego na zysk i komercjalizm. Leczenie pracoholizmu nie jest łatwe, ale możliwe. Wytężona praca nad sobą i wzbogacenie swojego rozkładu zajęć o czas spędzany z rodziną, a także poświęcony na realizację swojego hobby, sport i wszelką rozrywkę, to pierwsze kroki w kierunku zdrowia. Pamiętać należy również o tym jak ważny jest regularny odpoczynek - urlop powinien trwać co najmniej trzy tygodnie, aby organizm naprawdę mógł wypocząć.
www.wellness.fit.pl
Dzień pracoholika
Wychodzisz z pracy, ale wciąż o niej myślisz? Przychodzisz do domu i pierwsze co robisz włączać komputer i sprawdzasz służbowa pocztę? Nie wyłączasz telefonu służbowego po skończonej pracy? Nie potrafisz odpoczywać, bo wciąż w głowie masz tylko prace i pracę? To oznacza, że jesteś pracoholikiem!