Dobra poduszka to podstawa relaksującego i spokojnego wypoczynku. Zwłaszcza taka, która właściwie podpiera głowę podczas snu, odciąża kark i barki i nie powoduje napięcia mięśni pleców – szczególnie w odcinku szyjnym. Czym się kierować przy jej wyborze?
Po pierwsze: rodzajem
Poduszka powinna się indywidualnie dopasowywać do budowy anatomicznej głowy. Wersje tradycyjne mają klasyczny, prostokątny kształt i najczęściej są luźno wypełnione rozdrobnionym materiałem. Dzięki temu możemy je zginać i dowolnie formować. Taka poduszka podeprze nasze plecy, np. gdy będziemy chcieli poczytać książkę w pozycji siedzącej. Dodatkowo łatwo dobrać do nich poszewkę. Jeśli jednak potrzebujemy precyzyjnego podparcia kręgosłupa, dostosowanego do naszych indywidualnych potrzeb, wybierzmy poduszkę profilowaną, nazywaną także anatomiczną. – Powinna mieć odpowiednio wyprofilowane zgrubienie oraz wycięcie pod odcinek szyjny kręgosłupa, które ustabilizuje kark i zapobiegnie napięciu znajdujących się tam mięśni – podpowiada Jacek Poznański, ekspert z firmy Tempur Polska. Profilowana poduszka może przynieść ulgę w przypadku wielu dolegliwości, takich jak bóle szyi, pleców, głowy czy chrapanie.
Po drugie: kształtem
Wybierając właściwą poduszkę sugerujmy się jej kształtem i dopasujmy go do pozycji, w której najczęściej śpimy. Tradycyjne, wielkie poduchy, które zwykle sięgają od łopatek i ramion po głowę, nie zapewnią nam odpowiedniego komfortu i podparcia kręgosłupa. Dlatego osoby preferujące spoczynek na boku lub na plecach powinny wybrać twardszą wersję poduszki anatomicznej, ponieważ ułożenie głowy powoduje spory nacisk na jej powierzchnię. Jeśli jednak sypiasz na brzuchu, wybierz bardziej miękki model. Najlepsza będzie poduszka o nieregularnym kształcie, którą da się wygodnie objąć, oraz fakturze ułatwiającej oddychanie.
Po trzecie: rozmiarem
Ważną rolę odgrywa także rozmiar poduszki, przy czym najistotniejsza jest wysokość, a nie długość i szerokość. W sklepach znajdziemy różne rozmiary, ale wybór zależy od budowy ciała. Zazwyczaj, im szersze masz ramiona, tym wyższa powinna być poduszka. – W doborze odpowiedniej wysokości weźmy pod uwagę posiadany materac. Jeśli jest miękki i ciało się w nim zapada, będziemy potrzebować niższej poduszki – podpowiada Jacek Poznański.
Po czwarte: twardością i wypełnieniem
Oprócz kształtu i wysokości, musimy dobrać odpowiednią twardość – najlepiej według własnych preferencji. Poduszka nie może być zbyt miękka. Dlatego najlepiej ją przetestować, kładąc na niej głowę w pozycji, w której najczęściej śpimy i sprawdzić czy mięśnie się nie napinają. O twardości i dopasowaniu do ciała najczęściej decyduje wypełnienie poduszki. Producenci oferują ich szeroką gamę, od tradycyjnego pierza i puchu do włókien syntetycznych, pozwalających na dużą przewiewność i łatwość w utrzymaniu. Znakomitym rozwiązaniem, które posłuży nam wiele lat będzie ta, wypełniona materiałem termoelastycznym. – Materiał ten jest wrażliwy na działanie temperatury oraz przystosowuje się do kształtu ciała. Jednocześnie redukuje nacisk i podpiera tam, gdzie jest to potrzebne, nie powodując naporu zwrotnego – mówi ekspert.
Wybór poduszki warto potraktować jako rodzaj inwestycji i kupić produkt wysokiej jakości, który będzie zapewniał nam komfort przez kilka lat. Przetestujmy ją wcześniej i upewnijmy się, że jest wygodna, a materiał, z którego jest wykonana nie uczula. Zwróćmy także uwagę na pokrowiec – powinien być „oddychający”, to znaczy zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza.
fot. Tempur
www.wellness.fit.pl
Jakie cechy powinna mieć komfortowa poduszka?
Bóle kręgosłupa, ograniczenie ruchów szyi, a także nadmierne napięcia w obrębie barków i karku – to znak, że czas najwyższy zmienić poduszkę. Dobór odpowiedniej może przynieść ulgę w dolegliwościach, ponieważ podparcie głowy w znacznym stopniu wpływa na regenerację organizmu podczas snu