Siedząca praca, przesiadywanie przed komputerem może powodować codzienny ból głowy, ból szyi, ramion, pleców, oczu. Będąc przykutym do krzesła pozbawiasz swoje ciało odpowiedniego dopływu krwi i tlenu. Stąd też narastające bóle. Zanim więc kolejny raz sięgniesz po tabletki przeciwbólowe zastanów się, co możesz zrobić, aby zminimalizować ból. Wystarczy 3 minutowa joga co dwie godziny, by zminimalizować napięcia mięśni i stawów.
Ból: nadgarstki i dłonie
Przyczyna: Pisanie na klawiaturze jest nienaturalnym ruchem dla naszych dłoni i nadgarstków. Pisząc, nasze mięśnie są bardzo napięte, a krew nie dochodzi do wszystkich mięśni – o czym świadczą na przykład zimne dłonie.
Rada: Siedząc przy biurku z nogami ułożonymi płasko na podłodze, weź głęboki oddech i przeciągnij się, mocno napinając, a następnie rozluźniając mięśnie. Następnie, pamiętając o odpowiedniej technice oddychania (wdech nosem, wydech ustami) wysuń, splecione dłonie przed siebie, wyprostuj łokcie. Gdy robisz wydech unieś ramiona nad głową i spróbuj wyprostować łokcie. Wytrzymaj w tej pozycji 10 pełnych oddechów i opuść ręce na ostatnim wydechu. Całe ćwiczenie powtórz dwa razy.
Ból: stopy i kostki
Przyczyna: Bardzo często przyczyną bólu jest chodzenie na wysokich obcasach lub noszenie nienaturalnie wąskich butów. Wysokie obcasy negatywnie wpływają na układ kostny, gdyż nasze stopy nie mają solidnego połączenia z podłożem
Rada: Zdejmij buty. Następnie siedząc na krześle, przejedź prawą kostką po lewym udzie. Chwyć lewą ręką od dołu stopę na wysokości palca. Powoli zacznij wykonywać kostką kółka. Wykonaj po 10 kółek w każdym kierunku. Następnie złap stopę na wysokości pięty i kciukami delikatniej masuj dolną część kciuki. Po chwili zmień nogi.
Ból: odcinek lędźwiowy kręgosłupa
Przyczyna: Zbyt długie siedzenie w jednej pozycji negatywnie wpływa na nasz kręgosłup, zwłaszcza na mięśnie, które pozbawione ruchu sztywnieją.
Rada: Usiądź na brzegu krzesła. Nogi rozstaw na szerokość bioder. Luźno opuść ręce. Weź wdech, barki ściągnij do tyłu, unieś brodę i wypnij pierś. Teraz zrób wydech i koci grzbiet: zegnij barki do przodu, opuść głowę i wciągnij brzuch. Przy następnym wdechu znów wypnij pierś, wyprostuj się, głowę odchyl lekko do tyłu i spójrz w sufit. Ćwiczenie powtórz 5 razy. Pobudza ono pracę kręgosłupa i klatki piersiowej, rozluźnia barki, pogłębia oddech.
Pamiętaj że nawet kilkuminutowe ćwiczenia pomogą ci pozbyć się napięć w ciele, rozluźnią cię, odstresują, poprawią samopoczucie i naładują nową energią. A to z pewnością doceni również twój szef.
www.welness.fit.pl