Bez aromatu i smaku kubka czy filiżanki świeżo zaparzonej kawy, niektórzy z nas nie wyobrażają sobie dnia. Kawa to nie tylko dopieszczenie zmysłu smaku i węchu, to także nasze kontakty towarzyskie. Jak zatem picie kawy wpływa na nasze zdrowie?
fit.pl
2011-11-29 00:00
Udostępnij
Kawa – zdrowa czy nie?
Dawka kofeiny

Kawa zawiera około dwóch procent kofeiny. Przeciętna filiżanka kawy to około 150 miligramów kofeiny. Kofeina rozszerza naczynia krwionośne, działa pobudzająco. Dlatego też często sięgamy po kawę w chwilach skupienia – i rzeczywiście większa ilość kofeiny może przyspieszyć proces myślenia, zwiększyć zdolności kojarzenia i zapamiętywania faktów. Kofeina jednakże nie jest zawarta jedynie w kawie, więc łatwo ją przedawkować. Eksperci zalecają spożywanie nie więcej niż 300mg dziennie kofeiny, co daje nam około dwóch filiżanek kawy. Taka dawka określana jest jako bezpieczna także dla kobiet w ciąży. Jednakże, jeżeli oprócz kawy zajadamy się czekoladą, pijemy colę, napoje energetyczne, kakao, czy spożywamy leki z zawartością kofeiny – łatwo przekroczyć bezpieczną dawkę. Nadmiar kofeiny może powodować kłopoty ze snem, rozkojarzenie, nerwowość, uderzenia gorąca, zawroty głowy a nawet drgawki!

Wpływ na zdrowie

Kawa może osłabiać przyswajanie żelaza (tak samo jak herbata), dlatego nie powinno się kawy pić wcześniej niż pół godziny po spożyciu posiłku zawierającego żelazo. Eksperci twierdzą także, że kofeina może osłabiać przyswajanie magnezu, cynku i witamin z grupy B. Jednakże warto tutaj kierować się (jak wszędzie) zdrowym rozsądkiem – nie dajmy się zwieść reklamom wmawiającym nam, że koniecznie musimy zażywać preparat z magnezem – jeżeli dbamy o różnorodną dietę, odżywiamy się zdrowo i pijemy nie więcej niż 2-3 filiżanki dziennie, to suplementacja nie jest konieczna. Kofeina daje krótkotrwały efekt, ale jej czas „półtrwania” w organizmie wynosi około 4 godzin, jednakże w organizmie kobiet ciężarnych i stosujących pigułki antykoncepcyjne czas działania kofeiny jest dłuższy. Część naukowców znalazła dowody na to, że picie dużej ilości kofeiny obniża płodność, inni naukowcy – rozwodzą się na temat jej zbawiennegoo wpływu na redukcję błędów w pracy, obniżenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, czy obniżenie ryzyka wystąpienia demencji i choroby Alzheimera w późnym wieku o 65%. Z pewnością badań naukowych nad kawą jeszcze przybędzie – w kóncu to napój uwielbiany w każdej części świata.

Rocznie przeciętny Polak spożywa około 3 kg kawy. To nie tak dużo jak Skandynawowie, którzy wypijają jej 13kg na osobę. Jest wiele zdrowotnych korzyści picia kawy, o ile pijemy ją z umiarem. Warto uczynić rytuał z picia kawy – nie pić jej w przelocie, między jedną gazetą a drugą, między jednym zebraniem a drugim. Delektujmy się jej zapachem i aromatem łyk po łyku – dopiero wtedy w pełni świadomie poczujemy jej działanie.

 

Źródła: 'Mała Księga kawy”, Mary Ward, Wydawnictwo Marba Crown LTD, 1993, „Zdrowie”, nr.9/2008, poradnikhandlowca.pl, „Palce Lizać” 7/03/2011, dodatek do Gazety Wyborczej,

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl