Lato a jakość snu: Jak wysoka temperatura wpływa na nasz sen?

Lato to czas, kiedy pragniemy cieszyć się każdą chwilą i przeżywać niezapomniane przygody. Aby w pełni korzystać z tego okresu, warto zadbać o zdrowy sen, kluczowy dla regeneracji i energii. Jednak wysokie temperatury mogą istotnie wpływać na naszą zdolność do snu. Dlaczego?
Aleksandra Załęska
2024-06-28 16:48
Udostępnij
Lato a jakość snu: Jak wysoka temperatura wpływa na nasz sen?

Ciało ludzkie, podobnie jak organizmy innych stałocieplnych ssaków, posiada systemy regulacyjne, które pomagają utrzymać równowagę między warunkami wewnętrznymi a zewnętrznymi. Ekspozycja na wysokie lub niskie temperatury podczas snu może prowadzić do zwiększonej czujności oraz zmniejszenia ilości snu wolnofalowego i snu REM — procesów związanych z termoregulacją, mających wpływ na nasz sen.

Gorące temperatury utrudniają naszemu ciału odprowadzanie ciepła i ochładzanie się przed snem. Dlatego gorące i wilgotne letnie noce mogą znacznie utrudniać zasypianie oraz utrzymanie snu, co wpływa na efektywność snu — miarę jego jakości opartą na czasie spędzonym w łóżku w porównaniu do faktycznego czasu snu. Wyższe temperatury mogą zakłócać różne fazy snu, takie jak sen wolnofalowy i REM, które są niezbędne dla naszej regeneracji.

Brak jakościowego snu może mieć szkodliwe skutki na wiele sposobów. Według badania Emma Sleep Survey, niemieccy mieszkańcy w wieku 18-54 lat zgłaszają, że niedobór snu prowadzi do pogorszenia zdolności poznawczych (71%), zmniejszenia produktywności (70%) oraz złego nastroju (68%). Temperatura jest uznawana za istotny czynnik wpływający na jakość snu przez 46% respondentów, co podkreśla znaczenie jej regulacji w okresach wysokich temperatur.

Według Sleep Foundation, idealna temperatura w sypialni wynosi około 18,3 stopnia Celsjusza, choć większość lekarzy zaleca ustawienie termostatu między 15,6 a 19,4 stopnia Celsjusza, aby zapewnić najlepszy sen. Ludzie często czują się komfortowo przy temperaturach od 15 do 22 stopni Celsjusza, choć dla osób starszych optymalne warunki to 19-21 stopni Celsjusza. Dla niemowląt zalecana jest nieco niższa temperatura, między 18 a 21 stopni Celsjusza, by zapewnić spokojny sen.

„Utrzymanie temperatury w sypialni na poziomie około 18 stopni Celsjusza jest kluczowe dla poprawy jakości snu. Systemy klimatyzacyjne i wentylatory mogą pomóc w utrzymaniu tej optymalnej temperatury, chociaż warto pamiętać o negatywnych skutkach, jakie mogą one mieć na wilgotność powietrza. Chłodny prysznic przed snem może pomóc w schłodzeniu ciała, co ułatwia zasypianie. Dobrze dobrany materac, zapewniający odpowiednią wentylację, również wspiera osiągnięcie optymalnej temperatury ciała, umożliwiając głęboki sen i najwyższą jakość regeneracji” – mówi Theresa Schnorbach, ekspertka ds. snu w Emma Sleep.