Męska joga - czego mężczyźni nie wiedzą o jodze?

Ostatnio przeczytałam krótki artykuł o tym, dlaczego mężczyźni powinni praktykować jogę. Napisał go facet, Amerykanin. Wydawać by się mogło, że w Stanach, gdzie joga jest bardzo popularna, jest wiele szkół jogi, są programy w TV, magazyny itp., jogę uprawia wielu mężczyzn. A jednak mężczyźni jeszcze nie do końca są przekonani co do praktyki jogi, nie tylko w Polsce. Często kojarzy się ona mężczyznom z siedzeniem w pozycji lotosu i śpiewaniem mantry OM lub zakładaniem nogi za głowę
fit.pl
2010-06-23 00:00
Udostępnij
Męska joga - czego mężczyźni nie wiedzą o jodze?
Jest wiele rodzajów hatha jogi („jogi fizycznej”, w której kładzie się głównie nacisk na asany - pozycje jogi, pranayamę - ćwiczenia oddechowe i dhyanę - medytację). Od bardzo „delikatnych”, gdzie jest dużo medytacji i ćwiczeń oddechowych, po bardzo wymagające fizycznie odmiany.

Chciałabym się skupić na jodze, która dla niejednego mężczyzny mogłaby być sporym wyzwaniem.

Mężczyźni często cierpią z powodu sztywności w biodrach, ścięgnach podkolanowych, ramionach, a to sprzyja urazom. Stres, przetrenowanie w sporcie dodatkowo powoduje napięcie. Joga jest praktyką dla całego ciała, wzmacnia i uelastycznia je, co jest niezbędne w praktyce. Joga w połączeniu ze sportami da ci lepsze i szybsze efekty.

Nie należy jednak patrzeć na hatha jogę przez pryzmat ćwiczenia ciała.

Joga jednoczy ciało, umysł i duszę. Zaczynasz patrzeć na siebie bardziej kompleksowo, nie oddzielasz już jednego od drugiego.

Asany połączone z głębokim oddechem (ujjayi) oraz z tzw. blokadami energetycznymi (bandy - zwłaszcza mula banda, banda korzenia, podstawy, czyli napięcie mięśni dna miednicy) dają niesamowicie dużo energii, spalają mnóstwo kalorii, polepszają koordynację i równowagę w ciele i umyśle, dają głębszy wgląd w siebie, oczyszczają mózg i całe ciało ze szkodliwych substancji. Joga daje siłę, fizyczną i psychiczną. Mężczyźni nie powinni się jej bać czy uważać ją za coś niemęskiego.

Joga wzmacnia ręce i górną część tułowia:

Caturangadandasana
Caturanga dandasana

 
Bakasana
Bakasana

 
nawasana
Navasana

[-------]

Wzmacnia i rozciąga nogi i biodra:
Utkatasana
Utkatasana

 

Uelastycznia ciało:
ekapda
Eka pada kundinyasana

 

Pozycje jogi wpływają na siłę mięśni, ścięgien, wpływają na układ krwionośny, system nerwowy, a także na umysł i psychikę. Przez głęboki oddech wpływasz na pracę serca, jego puls, a przez to na lepsze ukrwienie organizmu i lepszy metabolizm.

Joga pomaga w radzeniu sobie z przeciwnościami. Gdy w trakcie praktyki napotkasz na swoje słabości (co jest szczególnie trudne do zaakceptowania przez mężczyzn!), nie zniechęcaj się, nie porównuj się do innych. Wytrwała praktyka nie tylko pomoże ci zrozumieć kim jesteś, ale obudzi w tobie współczucie i akceptację w stosunku do siebie i innych.
Wzmacniając i uelastyczniając ciało, zauważysz, że twój umysł i emocje będą bardziej zbalansowane.

Joga poprawia kondycję ciała, dzięki czemu umysł się uspokaja. Dłuższa praktyka sprawi, że staniesz się bardziej kreatywny, będziesz pozytywniej patrzeć na otaczający cię świat i swoje życie, otworzysz się na zmiany, na nowości, zaczniesz siebie rozumieć i dzięki temu będziesz się rozwijał, będziesz miał więcej energii, pozbędziesz się wielu chorób nie stosując leków! Obniżysz ciśnienie krwi, z badań wynika, że joga zmniejsza objawy chorób serca, pomaga w leczeniu depresji, łagodzi bóle głowy i stawów. Staniesz się świadomy swojego ciała, zaczniesz zwracać uwagę na to, jak i dlaczego reagujesz na pewne sytuacje tak a nie inaczej, lepiej będziesz radził sobie w sytuacjach stresowych, będziesz bardziej opanowany, spokojniejszy, staniesz się pewniejszy siebie.





Dzięki temu, że skupiasz się na sobie, joga nie ma w sobie nic z rywalizacji. Aczkolwiek na początku może się pojawić niewinna chęć rywalizacji z innymi osobami czy nawet ze sobą samym. Jesteśmy przecież tylko ludźmi. Z czasem jednak, gdy doświadczysz głębszych efektów praktyki, rywalizacja przestaje być obecna. Pojawia się harmonia ciała, umysłu i ducha.

Joga na pewno nie jest nudna. Chociaż taka może się wydawać, gdy obserwuje się ją z zewnątrz, nie ćwicząc jej. W środku jednak jest całe spektrum emocji, uczuć i różnego rodzaju odczuć. Praktykując każdego dnia jedną asanę, zwrócisz uwagę, że za każdym razem robisz ją w troszeczkę inny sposób, na czym innym będziesz się koncentrował, co innego będziesz czuł, praktyka raz będzie bardzo głęboka, raz czysto fizyczna, możesz pracować w jednej asanie ciągle nad czymś innym. Mówi się, że praktyka jogi nigdy się nie kończy. To właśnie daje niesamowitą przyjemność z ćwiczenia jej.

A jeśli to cię jeszcze nie przekonało do wejścia na matę, załączam kilka zdjęć asan, które są wymagające zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
Miłego oglądania i może ćwiczenia (ale pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela!).

Namaste!




Przeczytaj również Problemy z kolanami a praktyka jogi

 

Joanna Moździerz-Kozłowska

www.fit.pl