Ostatnie badanie przeprowadzone na Harvardzie dowiodło, że napoje bogate w cukier odpowiadają za około 180 tysięcy zgonów rocznie. Tymczasem w przypadku nadmiaru sodu w diecie, dane dotyczące śmiertelności kształtują się jeszcze bardziej drastycznie. "W przypadku napojów słodzonych, ludzie mający wiedzę na temat ich szkodliwości starają się ich unikać. Jednakże jest to tylko jeden typ produktu. Natomiast sód jest obecna praktycznie wszędzie.", twierdzi główny autor badania, Dariush Mozaffarian z Harvard School of Public Health.
Naukowcy przeanalizowali 247 badań dotyczących spożywania sodu przez dorosłych, biorąc pod uwagę wiek, płeć i miejsce zamieszkania. Dane były częścią badań prowadzonych w ramach projektu Global Burden of Diseases Study, który uwzględniał współpracę 488 naukowców z 303 instytucji w 50 krajach całego świata.
Prawie milion zgonów odnotowanych w badaniu (stanowiący 40% całości), to śmierci przedwczesne, czyli w wieku poniżej 69 lat. Przyczyną 42% zgonów był atak serca, a 41% - wylew. Pozostałe zgony były spowodowane innymi typami chorób kardiologicznych. 84% zgonów było powiązanych z nadmierną zawartością sodu w diecie, największy związek odnotowana w krajach: Ukraina, Rosja, Egipt.
Po raz kolejny potwierdza się, że należy zwracać uwagę na skład produktów na opakowaniu. Samo zestawienie solniczki ze stołu niewiele pomoże, jeżeli nie staniemy się świadomymi konsumentami.
Źródło: Dailymail.co.uk
Beata Mąkolska
www.wellness.fit.pl
Nadmiar soli odpowiedzialny za ponad 2 miliony zgonów rocznie
Naukowcy szacują, że przesadna ilość soli w diecie jest odpowiedzialna za około 2,3 miliony zgonów każdego roku. Piętnaście procent tych zgonów jest wywołane atakiem serca, udarem i innymi chorobami związanymi z ukladem krążenia. Takie dane przedstawia American Heart Association