fit.pl mobile logo

Postanowienia noworoczne, czyli zarządzanie marzeniami dla dzieci i dorosłych

Koniec roku i początek nowego to dla większości z nas okres podsumowań i snucia planów na nadchodzący okres. Czas całkowicie czysty i dziewiczy, podczas którego wiele dobrego zdarzyć się może... A co się wydarzy - zależy tak naprawdę tylko od nas, naszej determinacji oraz pozytywnego myślenia

Czym jest zarządzanie marzeniami

Wszyscy mamy marzenia. Te małe i te wielkie. Te najbardziej skrywane i te, które obwieszczamy całemu światu. Są przeróżne, dotyczą każdej dziedziny życia, wszystkie są ważne. Niektóre nierealne na zawsze pozostaną w myślach, reszta zamieni się w cele, do których realizacji powinniśmy skutecznie dążyć. Zarządzanie marzeniami to nic innego jak określenie celów i marzeń oraz zaplanowanie działań, które mają doprowadzić do ich realizacji. Istotnym jest by towarzyszyła nam przy tym systematyczność, skupienie na tym do czego dążymy a także umiejętność działania do końca. Stworzenie „mapy marzeń” będzie pierwszym krokiem, który pomoże naszym dzieciom, teraz i w przyszłości, skutecznie urzeczywistniać cele. Nam z kolei przypomni, że jeżeli czegoś naprawdę pragniemy, jesteśmy konsekwentni i cierpliwi - to mamy ogromną szansę, że zrealizuje się to w świecie realnym. Poniżej kilka wytycznych, które sprawią, że marzenia prosto z map wejdą w nasze życie.

Na początku jest pragnienie

Na początku musisz czegoś pragnąć. Pragnienie wszystko budzi i zapala do działania. Porównałbym je do zakochania się. Jeżeli będziesz podekscytowany tym co robisz lub tym co zamierzasz osiągnąć, automatycznie chęć działania będzie większa.

„Chcę być kimś!”, autor Michał Zawadka

Planujmy to dobre

Tak to jest właśnie z tym końcem roku, że budzi w nas pragnienia i marzenia. Marzmy więc odważnie i wyznaczajmy sobie cele. Stwórzmy wraz ze swoimi dziećmi osobiste „mapy marzeń” na dystansie jednorocznym (miesięcznym lub tygodniowym w wersji dla młodszych dzieci). Mogą dotyczyć one każdej dziedziny naszego życia - poczynając od zdrowia i sprawności fizycznej, poprzez karierę, pracę, relacje (rodzina, przyjaciele, najbliżsi), naukę, rozwój osobisty, czas wolny i rozrywkę, pasje, czy też np. podróże. Na pewno każdy z nas może dopisać do tej listy jeszcze kilka własnych, unikatowych pozycji. Stwórzmy swoją indywidualną, dostosowaną do własnych potrzeb mapę. To świetny i mądry trening woli, cierpliwości i wiary… w spełnienie pragnień. Myślmy pozytywnie - to ważny i nieodzowny element wyznaczania celów i motor napędowy ich realizacji.

Warunki skutecznej realizacji celów

Aby łatwiej nam było urzeczywistniać wyznaczone cele, powinny one spełniać pewne kryteria…
Twój wybrany cel musi być dla Ciebie osiągalny, inaczej skarzesz się na przegraną, zanim zaczniesz budować tę najważniejszą umiejętność. Nie możesz dziś postanowić, że za rok będziesz mistrzem na przykład w bieganiu, jeżeli nigdy dotąd nie biegałeś, a w dodatku Twoje ciało ma kondycję pączka w lukrze.

Twój cel musi być skonkretyzowany i jednoznaczny. Nie możesz idąc do celu, zastanawiać czy dobrze go zrozumiałeś i czy na pewno to jest, to co planowałeś. Inaczej zostawisz sobie zbyt dużo przestrzeni na wymówki.
Musi on być określony w czasie i mierzalny. Określenie daty wykonania będzie jak szkło powiększające. W dowolnym momencie będziesz mógł się przyjrzeć, w którym miejscu zdobywania celu jesteś, ile Ci jeszcze zostało, no i co jest najważniejsze, poznasz kiedy go osiągnąłeś.

„Chcę być kimś!”, autor Michał Zawadka

Bądźmy konsekwentni i zdeterminowani, skoncentrowani i cierpliwi. I pamiętajmy - jeżeli coś nie wydarzy się w tym roku... może wydarzyć się w przyszłym. Chociaż zakładamy sukces spełnienia w okresie najbliższych 365 dni. Projektujmy również cele dalekosiężne i nie poddawajmy się w ich realizacji.

Ad finem

Podsumowując i motywując:

Po pierwsze: miej zdefiniowany, jasno określony cel (ideał, zadanie). Po drugie: zdobądź potrzebne zasoby, by do niego dojść: wiedzę, pieniądze, materiały, metody. Po trzecie: skieruj wszystkie te zasoby na osiągnięcie celu. I jeszcze jedno: NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ!
A gdy coś pójdzie nie tak, zapamiętaj słowa Henry’ego Forda: „Porażka to tylko możliwość, żeby zacząć od początku, mądrzej"
„Chcę być kimś!”, autor Michał Zawadka

Materiał powstał w oparciu o książki Michała Zawadki „Zarządzanie marzeniami” i „Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy mają wywalone”

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl