Działa przeczyszczająco, poprzez pobudzenie perystatyki jelita grubego, powodując najczęściej biegunkę. Stosują go
osoby głównie na diecie, gdyż w jej wyniku ich metabolizm znacznie zwalnia i przestaje wydalać. Senes mimo tego, że jest ziołem leczniczym nie jest zbyt bezpieczny dla naszego organizmu, a przede wszystkim dla układu trawiennego.
Wiele osób zakupuje sobie ten produkt z myślą, że pomoże on im schudnąć. Otóż nie! Senes powoduje usuwanie wody z organizmu, jednak kalorii nie spala, więc jest to błędne przekonanie.
Nieuzasadnione jest także branie tego preparatu, gdy chcemy zrzucić zbędne kilogramy. Senes nie dość, że nie odchudza, to ma wiele skutków ubocznych, o których należy wiedzieć, za min zdecydujemy się na jego stosowanie. Jest lekiem bardzo silnie uzależniającym. Po dłuższym stosowaniu nasz organizm przyzwyczaja się i już nie możemy się bez niego obejść, popadając w tzw. zespół leniwego jelita. Przez jego zażywanie zaburzona może zostać gospodarka elektrojelitowa, a nasz organizm ulega poważnemu wyniszczeniu ,na skutek tych nienaturalnych wypróżnień.
Ponadto po zakończeniu jego zażywania, problem z zaparciami może się znacznie powiększyć. Zaleca się więc stosowanie go tylko w sporadycznych przypadkach, nie za często, można zażyć go, np. w czasie obżarstwa świątecznego, czy też po dłużej występujących zaparciach. Oczywiście ciągle pamiętając, by nie stosować go dłużej niż tydzień, bo może to się bardzo negatywnie odbić na naszym organizmie i zdrowiu.
Zanim więc sięgniecie po senes zapoznajcie się ze skutkami ubocznymi jakie za sobą niesie, a jeżeli problemy z wypróżnieniem stają się dla was bardzo uciążliwe, najlepszą radą będzie konsultacja z lekarzem.
Monika Nazim
www.fit.pl