Jeżeli nie spożywamy śniadań, to spada efektywność naszej pracy, a u dzieci i młodzieży pojawia się zmęczenie i gorsze wyniki w nauce.
Można także w uproszczeniu stwierdzić, że jedząc regularnie śniadania o stałej godzinie – chudniemy! Dlaczego tak się dzieje i dlaczego tak ważne jest „nieomijanie” śniadania?
Śniadaniowe korzyści
Porządne, pełnowartościowe śniadanie przyspiesza przemianę materii. Jeśli rano „coś” zjemy, pomagamy naszemu organizmowi spalać tłuszcz i utrzymywać stałą masę ciała. Jeśli omijasz śniadania, Twój organizm nie wie czy głodujesz albo jesz mniej dlatego, że chcesz schudnąć, czy dlatego, że brakuje jedzenia – i wtedy zaczyna odkładać „zapasy” tłuszczu na później.
Co wybrać?
Podstawą pełnowartościowego śniadania powinno być mleko podawane w formie napoju mlecznego (np. jogurt, kefir, koktajl mleczny, kakao) lub zupa mleczna z dodatkiem otrąb, suszonych owoców i płatków, oczywiście niedosładzanych cukrem (musimy czytać etykiety). Zalecana jest także niewielka ilość tłuszczu oraz produktów białkowych o wysokiej jakości (jaja, sery, wędliny oraz ryby w różnej postaci, np. past), a także ciemne pełnoziarniste pieczywo. Nie możemy również zapomnieć o warzywach i owocach.
Idealnie byłoby, gdybyśmy zaraz po wstaniu z łóżka wypili szklankę wody oraz zjedli owoc o niskiej zawartości węglowodanów (np. grejpfrut, jabłko, śliwki, truskawki, wiśnie), a następnie ćwiczyli przez około 30 minut – wystarczy szybki spacer, który możemy wykonywać wszędzie lub dowolna aktywność, którą lubimy. Wówczas jeszcze bardziej zwiększymy tempo naszej przemiany materii, dodając sobie energii na cały dzień. Po takim wysiłku należy zjeść zrównoważone zdrowe śniadanie.
Poznaj nasze propozycje na zdrowe śniadania... Następna strona>>
[-------]
Poniżej przedstawione zostały 3 propozycje zdrowych śniadań:
1. Jagodowy jogurt:
- pół szklanki jogurtu naturalnego,
- 3 łyżki płatków owsianych,
- 1 łyżka siemienia lnianego,
- pół szklanki jagód.
2. Jajecznica z papryką i łososiem:
- 2 jaja,
- papryka czerwona,
- 50g łososia wędzonego (2 plasterki),
- 1 kromka razowego chleba.
3. Pożywna kanapka:
- 1 kromka pumpernikla,
- 1 łyżeczka miękkiej margaryny,
- kilka liści sałaty lodowej,
- 2 plasterki chudej szynki np. drobiowej,
- 1 kiwi.
Jeżeli chodzi o napoje, to w porze letniej najlepsza jest woda gazowana lub nie, zależnie od naszych preferencji smakowych, najlepiej z dodatkiem mięty oraz limonki lub cytryny. W porze zimowej polecana jest zielona herbata, yerba mate czy też ciepły napar z imbiru.
Podsumowując – jeśli chcemy zachować zdrowie, mieć stałą masę ciała i maksymalnie wykorzystywać swoją codzienną energię – nie zapominajmy o śniadaniu.
Anna Kacperska
mgr inż. Anna Kacperska – spec. ds. żywienia człowieka, dietetyk, właściciel Poradni Dietetycznej METAMORFOZA. Absolwentka SGGW w Warszawie. Pracowała m.in. w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu na Oddziale Pediatrii i Żywienia i warszawskich poradniach dietetycznych. Brała udział w Programie „Wiem, co jem”, w którym przeprowadzała zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży dotyczące racjonalnego żywienia. Aktywnie uczestniczy w konferencjach i szkoleniach z zakresu żywienia człowieka i dietetyki organizowanych m.in. przez Instytut Medycyny Żywienia i SGGW. Autorka wielu artykułów dotyczących zdrowego odżywiania na portalach internetowych poświęconych zdrowiu i urodzie, ekspert ds. żywienia w WASZ SKLEP Zdrowa Tradycyjna i Ekologiczna Żywność (waszsklep.com.pl). Prowadzi swojego bloga: metamorfozadiety.blogspot.com
www.fit.pl
Śniadanie, czyli 30% energii
Śniadanie to nasz najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Odgrywa znaczącą rolę, ponieważ jest pierwszą dawką energii po dłuższej przerwie. Przy spożywaniu 5 regularnych posiłków w ciągu dnia, śniadanie powinno dostarczać 30% energii – czyli około 1/3 naszej dziennej dawki kalorii powinna przypadać na śniadanie