W założeniu takiej współpracy trener jest odpowiedzialny za całość procesu, poczynając od edukacji o zdrowym stylu życia, poprzez układanie planu fitnesowego dla swojego klienta, aż do bezpośredniego nadzoru i kontroli nad każdą aktywnością jaką taka osoba wykonuje.
Możemy wyróżnić kilka zasadniczych pobudek z jakich klienci decydują się na ścisłą współpracę z trenerem.
Moim zdaniem pierwszą i najistotniejszą jest MOTYWACJA. Wielokrotnie słyszę od swoich klientów, "gdybyśmy nie byli umówieni to na pewno, bym nie przyszła/przyszedł". Ustalenie konkretnej godziny i świadomość, że trener oczekuje jest dla wielu osób bardzo ważnym bodźcem do kontynuowania aktywności.
Kolejną grupą klientów, w której specjalizuję się od dłuższego czasu, są osoby zakwalifikowane do tzw. Funkcjonalnego Treningu Medycznego. Są to ludzie trafiający do nas od lekarzy i fizjoterapeutów z zaleceniem aktywności, ale z pewnymi ograniczeniami (problemy kręgosłupowe, bóle stawów, nadciśnienie). Tu trener personalny musi się wykazać dużą wiedzą i skorzystać z bogatego doświadczenia, aby taką osobę bezpiecznie i efektywnie poprowadzić.
I wreszcie, co też bardzo istotne, między trenerem a ćwiczącym nawiązuje się specyficzna więź. Po pewnym czasie trening staje się spotkaniem towarzyskim, na którym podczas rozmowy na przeróżne tematy, wykonuje się kolejne ćwiczenia. I tu wielka rola i odpowiedzialność trenera osobistego, aby pomimo miłej, często żartobliwej atmosfery, nie stracił czujności nad jakością wykonywanych ćwiczeń, optymalną intensywnością i bezpieczeństwem. Musimy pamiętać, że nasz klient przyszedł się zrelaksować, a my jesteśmy w pracy.
Rozważając powyższe aspekty współpracy na linii trener indywidualny - klient stwierdzam, że wykwalifikowany fachowiec, z bogatym doświadczeniem i odpowiednim podejściem do klienta w zdecydowany sposób wpływa na poprawę efektywności ćwiczeń. Jednocześnie tak tworzy atmosferę podczas treningu, że jego podopieczny z przyjemnością umawia się na kolejne spotkanie z pełnym przeświadczeniem, że jest mu to bardzo potrzebne.
Polecam wypróbować - Tomasz Gać - Trener Osobisty
Trener osobisty - moda czy potrzeba
W ostatnich latach, dynamicznie rozwijającej się branży fitness, towarzyszy rozwój usługi określanej jako trening personalny. Stała się ona powszechnie dostępna i polega na uczestniczeniu w zajęciach rekreacyjno-sportowych pod ścisłym nadzorem trenera