Jeżeli chcesz ustrzec swoją nastoletnią córkę czy syna (tak, tak! zaburzenia odżywiania mogą dotyczyć także dojrzewających chłopców!), wyłącz telewizor i zasiądźcie do obiadu czy kolacji wspólnie przy stole. Najnowsze badania naukowe podkreślają wagę wspólnie spożywanych posiłków w profilaktyce zaburzeń odżywiania, jak bulimia czy anoreksja. Już trzy spożywane razem posiłki w tygodniu, mogą znacząco wpłynąć na zdrowie naszych nastolatków.
Profesor Barbara Fiese przeanalizowała 17 badań dotyczących wzorców żywienia, w których udział brało niemalże 200 tysięcy dzieci i młodzieży. Pomijanie posiłków, palenie papierosów w celu utraty wagi, zażywanie tabletek powodujących przeczyszczenie czy wymioty - to tylko niektóre objawy zaburzenia odżywiania. Tymczasem już trzy wspólnie spożywane posiłki w tygodniu sprawiają, że młodzież jest o 12% mniej narażona na nadwagę, a za to o 24% wzrastają dobre nawyki, jak sięganie po zdrową żywność. Wspólne spożywanie posiłków sprzyja także nawiązywaniu głębszych relacji w rodzinie - zwłaszcza jeżeli prowadzimy przy stole rozmowy na różne tematy. Jak podkreślają badacze - warto dbać o pozytywną atmosferę przy posiłkach, o swobodę wypowiedzi także dzieci i nastolatków.
Gdy następnym razem zasiądziecie wspólnie do obiadu, ugryź się w język zanim wyrwie ci się "Jak było w szkole?" - to najgorsze pytanie jakie możesz zadać nastolatkom! Spróbuj uruchomić raczej ich wyobraźnię i zapytaj jak wydaliby milion złotych, gdyby wygrali w totka, jaką znaną postać chcieliby poznać osobiście, co zabraliby na bezludną wyspę..... i tak dalej.
Beata Mąkolska
www.wellness.fit.pl