Samotność jest zaraźliwa jak grypa. Badacze uważają, że podtrzymywanie więzi społecznych jest tak samo ważne dla zdrowia publicznego jak choćby mycie rąk
fit.pl
2010-02-23 00:00
Udostępnij
Zaraźliwa samotność
Studia nad samotnością były ostatnimi z całej serii rozważań. Wcześniej Amerykanie stwierdzili, że równie zakaźne są otyłość, palenie i szczęście.

Samotność działa tak destrukcyjnie, ponieważ odczuwający ją ludzie nie ufają swoim związkom i utrwalają podejrzliwość oraz zwątpienie u innych. Wydaje się, że samotnością łatwiej zarazić się od przyjaciół niż od rodziny i rozprzestrzenia się ona bardziej wśród kobiet niż mężczyzn. Co więcej, jest najbardziej zakaźna pomiędzy sąsiadami, których dzieli od siebie mila (1609,344 m).

Badacze z Uniwersytetów w Chicago, Kalifornijskiego i Harvarda stwierdzili, że osoby samotne wykazują tendencję do dzielenia swej samotności z innymi osobami w podobnej sytuacji.

Jednak z upływem czasu grono znajomych stopniowo się kurczy. Samotnicy, zanim zajmą swoje miejsce na tzw. peryferiach sieci społecznej, zaszczepiają swoim bliskim poczucie osamotnienia oraz niechęć do nawiązywania nowych kontaktów - twierdzi Nicholas Christakis z Uniwersytetu Harvarda. Naukowcy przebadali 5 124 ochotników z miasteczka Framingham w stanie Massachusetts. Każdy uczestnik miał za zadanie podać nazwiska krewnych i przyjaciół, z którymi utrzymywał względnie stały kontakt. Badanie powtarzano co 2-4 lata, począwszy od roku 1948.

Wypełniane przez ochotników ankiety stały się prawdziwą kopalnią wiedzy na temat więzi społecznych w miasteczku. Badanie wykazało, że samotnością dużo łatwiej "zarażamy się" od przyjaciół i znajomych niż od członków rodziny. Zauważono również, że to kobiety są o wiele bardziej podatne na "wirusa samotności". Poczucie osamotnienia nie oznacza, że nie mamy żadnych znajomych.

Problem polega na tym, że kontakt z bliskimi po prostu nas nie satysfakcjonuje. Bardzo często samotność związana jest z poczuciem, że otaczający świat staje się nam wrogi i obcy - twierdzi John Cacioppo, psycholog z Uniwersytetu Chicago. Wcześniejsze badania amerykańskich naukowców wykazały, że samotność w znacznym stopniu wpływa na zachorowalność na liczne choroby, poczynając od Alzheimera, a kończąc na chorobach serca.

www.fit.pl