Zbliżający się okres świąteczny to także okazja, by zastanowić się, jak pomóc osobom, które nie mogą liczyć na pomoc, wsparcie rodziny i znajomych, czują się często wyalienowanie i popadają w depresje. Czy można tego uniknąć?
Pomocą osobom starszym mogą służyć opiekunki i pielęgniarki społeczne, które coraz częściej prócz tradycyjnych czynności pielęgnacyjnych pełnią role terapeutyczne. Domy seniora i kluby osiedlowe również coraz prężniej działają, starsi ludzie mogą nie tylko spotykać się i nawiązywać przyjaźnie, ale także rozwijać swoje zainteresowania i pasje.
Uniwersytety III Wieku także proponują szereg zajęć zarówno ruchowych, jak i doszkalających z wielu dziedzin, na których można poznać rówieśników, a poprzez wspólnie realizowane projekty i zajęcia, także podtrzymywać przyjacielskie relacje i kontakty.
W nowoczesnych społeczeństwach coraz więcej środowisk zwraca uwagę na problem samotności, zwłaszcza owdowiałych kobiet, które częściej niż mężczyźni w wieku senioralnym pozostają same. Badania pokazują, że ponad 90 procent kobiet po 75 roku mieszka samotnie.
Tymczasem dla seniora liczy się opieka, jeśli nie mogą tego zapewnić najbliżsi z rodziny dobrą alternatywa jest także opiekunka, która nie tylko potrafi rozmawiać ze starszymi, dodawać otuchy i wspierać. Także dzięki opiekunce senior może zrozumieć jak ważne jest otworzenie się na środowisko i chęć zmiany. Wyjścia do ludzi i skorzystania z możliwości rozwijania swoich dawno już zapomnianych pasji, a także realizować się i znowu czuć się potrzebnymi.
Warto zwrócić uwagę, czy w naszym otoczeniu nie żyją samotni seniorzy, którzy czekają na pomoc , których warto zachęcić do aktywengo spędzania czasu z rówieśnikami w różnych instytucjach społecznych.
www.fit.pl