Narodziny sportów ulicznych mają bezpośredni związek z Rewolucją Industrialną. Powód? Prozaiczny: potrzeba jak najlepszej adaptacji do rozrastającej się w szybkim tempie przestrzeni miejskiej. Ich niekomercyjny i z założenia amatorski charakter najlepiej oddaje dziki charakter urbanistyki.
Rolki, wrotki, wywrotki...
Historia rolek sięga 1979 roku, wtedy to powstał projekt Scotta i Brennana Olsonów, graczy hokejowych z Minneapollis. Moda na rolki przywędrowała do Polski dopiero w latach '90. Zalety tego sportu, wpisującego się w nurt streetu, wynikają ze skuteczności treningu aerobowego. Zaangażowanie do pracy dużych grup mięśni - ud, pośladków, tułowia - szybko przynosi efekty, wysmukla sylwetkę, poprawia też ogólną wytrzymałość i kondycję organizmu.
Duże zapotrzebowanie na energię przekłada się na intensywne spalanie kalorii. Podczas godzinnego treningu spalimy około 400 kcal. W czasie jazdy pracujemy również nad koordynacją ruchów i poczuciem równowagi.
Street skating, czyli jazda na deskorolce
Jazda na deskorolce rozwinęła się w Polsce krótko po kryzysie gospodarczym lat 80., który wiązał się z zamknięciem skateparków. Wyjście na ulicę zatwardziałych deskorolkowców dało początek street skatingowi w takiej postaci, w jakiej znamy go dzisiaj. Przeszkody będące elementami infrastruktury miejskiej (poręcze, murki, schody) to tylko pożywka dla prawdziwych street skaterów, wykorzystywana do ewolucji.
Trikke - miejski slalom
Miejska rewolucja na trzech kółkach. Oto trikke, czyli połączenie deskorolki, roweru i... nart. Przy prędkości 35 km/h niełatwo złapać rytm przenosząc środek ciężkości na boki. Dlatego to sport dla wytrwałych maniaków ulicznych szaleństw. Podczas jazdy uruchamiamy mięśnie nóg, brzucha i pleców. Szybkie spalanie kalorii (nawet do 800 kcal na godzinę!) zachęca do używania trikke jako środka wspomagającego odchudzanie .
Sporty uliczne to już nie tylko alternatywa dla kamiennych blokowisk i miejskich skwerów wypełnionych rzędem wiecznie zajętych ławek. Street to także styl i filozofia życia urastająca do rangi odrębnej kultury. To również szansa na przyjemny i bardzo skuteczny trening całego ciała bez konieczności płacenia miesięcznego abonamentu za wstęp do klubu fitness.
www.wellness.fit.pl
Zielone światło dla sportów ulicznych
Przestrzeń miejska może być doskonałym polem do uprawiania sportu. Odpowiedni sprzęt zapewni przeprowadzenie efektywnego treningu nawet wtedy, kiedy w okolicy nie mamy siłowni czy choćby parku. Rolki, deskorolki, trikke - czas na gorący przegląd sportów, do których niezbędny jest... asfalt!