5 zdrowych nawyków, które warto wyrobić przy siedzącym trybie pracy

Według danych WHO (World Health Organization) tłem dla większości ówczesnych chorób cywilizacyjnych jest siedzący tryb życia. Z jego powodu zwiększa się ryzyko chorób potencjalnie śmiertelnych takich jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca oraz nowotwory. Ponadto w dużej mierze przyczynia się do pogorszenia jakości życia, mając znaczny udział w rozwoju żylaków kończyn dolnych, dolegliwości bólowych kręgosłupa i stawów.
2020-12-16 00:00
Udostępnij
5 zdrowych nawyków, które warto wyrobić przy siedzącym trybie pracy

Przerwa na małą aktywność fizyczną

Spędzając wiele godzin za biurkiem, często w wymuszonej, niefizjologicznej pozycji, warto zrobić sobie przerwę na chwilę aktywności. Nie muszą być to skomplikowane ćwiczenia, wystarczy krótki spacer po biurze, połączony z szybkim rozciąganiem spiętych kończyn i tułowia. Takie przerwy warto zaplanować sobie co 45-60 minut pracy i dobrze jest, by trwały ok. 3-5 minut. Jest to bardzo niewiele, ale wystarczająco, aby rozciągnąć napięte mięśnie, zwiększyć elastyczność stawów i przyspieszyć pracę serca.

„Aktywne siedzenie”

Kolejnym dobrym sposobem na utrzymanie ciała w optymalnej kondycji jest wdrożenie prostych usprawnień ruchowych podczas pracy za biurkiem. Polegają one na wykonywaniu dowolnych ćwiczeń minimalnych, np. w postaci:

  • naprzemiennego kurczenia i rozluźniania mięśni łydek, ud, ramion i pleców;
  • ruchów okrężnych w stawach: skokowych, kolanowych, łokciowych;
  • unoszenia i opuszczania barków, zginania, prostowania oraz rotacji w stawie szyjnym.

Dzięki temu poprawia się krążenie i dotlenienie poszczególnych części ciała oraz redukuje się powstałe napięcie.

Prawidłowa i ergonomiczna pozycja ciała

Osoby, które znaczną część dnia spędzają w pozycji siedzącej, nie powinny zapominać o odpowiedniej postawie ciała, jaką przyjmują podczas pracy. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na kilka elementów, które pozwolą zoptymalizować czas spędzony za biurkiem. Przede wszystkim należy zacząć od dopasowania fotela w ten sposób, aby została zachowana lordoza w odcinku lędźwiowym, a plecy odciążone były na oparciu, natomiast przedramiona spoczywały na podłokietnikach. Ponadto klatka piersiowa powinna być wyprostowana i ustawiona pod kątem prostym do podstawy blatu, a stopy należy umieścić na lekkim podwyższeniu.

Nawadnianie

Niestety większość osób wykonujących pracę biurową wciąż zapomina o prawidłowym nawadnianiu w ciągu dnia. Jest to bardzo ważny element, składający się na zdrowy tryb życia, który umożliwia sprawne zachodzenie procesów metabolicznych i wypłukiwanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu. Oprócz tego odpowiednie nawodnienie umożliwia zachowanie równowagi w układzie krążenia oraz utrzymanie jędrności i elastyczności stawów i mięśni. Dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o wypijanie codziennie minimum 1,5-2 litrów wody dziennie.

Maści i żele na problemy żylne kończyn dolnych

Siedząca praca przede wszystkim niesie za sobą skutek w postaci zaburzonego krążenia żylnego w obrębie kończyn dolnych. W tym przypadku pojawia się problem żylaków, które mogą powodować obrzęki, uczucie „ciężkich nóg”, mrowienie, a także nocne, bolesne skurcze nóg. Wtedy dobrym sposobem jest zaopatrzenie się w dostępne w aptekach leki pomagające złagodzić objawy towarzyszące niewydolności żylnej. Jednym z nich jest żel Lioton 1000, zawierający heparynę, która poprawia mikrokrążenie, łagodzi stan zapalny i zmniejsza obrzęki. Oprócz tego żel dzięki swojej wodno-alkoholowej formule z łatwością przenika przez skórę oraz przynosi przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi bezpośrednio po aplikacji. Lioton 1000 jest wygodny w użyciu, także w pracy, gdyż ma lekką konsystencję, nie brudzi ubrań i ma przyjemny zapach.