Bóle zatok atakują najczęściej w czasie przeziębienia, gdy w nosie zalega nieprzyjemny katar. Jednak zdarza się czasem, że bolące zatoki udają tylko towarzyszące przeziębieniu objawy
fit.pl
2009-01-14 00:00
Udostępnij
Bóle zatok
bol zatokLudzkie zatoki kochają czyste i nawilżone powietrze, dlatego zimą, gdy przez większość czasu przebywasz w zamkniętym pomieszczeniu, są szczególnie narażone na infekcje. Nie bez znaczenia pozostaje też zwykły katar...

Skąd się biorą bóle zatok?

Zatoki to puste przestrzenie między kośćmi twarzy. Znajdują się po obu stronach nosa, policzków i w okolicach szczęki. To przez nie przepływa powietrze, ogrzewa się i filtruje. Gdy dopada cię infekcja, błona śluzowa wyściełająca zatoki, powiększa się i utrudnia przepływ powietrza.

Ból zatok pojawia się wtedy, gdy przestrzenie dopadnie stan zapalny, któremu może towarzyszyć gorączka. Nieleczone zapalenie zatok może zmienić się w stan przewlekły i powracać za każdym razem gdy dopada przeziębienie.

[-------]

Jak rozpoznać zapalenie zatok?
  • ból głowy nasila się przy pochylaniu
  • zauważasz u siebie osłabienie, zmęczenie i senność
  • wydaje ci się, że masz ciągle zapchany nos

Jeśli wykryjesz u siebie takie objawy lepiej udaj się do lekarza. By mieć pewność powinien on zlecić zrobienie zdjęć rentgenowskich.

Leczenie bólu zatok polega zwykle na podaniu środków przeciwzapalnych i obkurczających błony śluzowe. Jeśli dolegliwość trwa już dłuższy czas lub jest wywołana przez bakterie niezbędne będzie podanie antybiotyków.

Ulgę w stanach przewlekłych przyniosą zabiegi fizykoterapii:
  • fototerapia – naświetlanie lampami
  • jonoforeza – stymulacja błon śluzowych prądem
  • inhalacje ultradźwiękowe – wdychanie oparów

www.fit.pl