Choć e-papierosy zawierają mniej toksyn niż klasyczne papierosy, ich stosowanie nie jest obojętne dla organizmu. „Mogą prowadzić do zmian epigenetycznych w komórkach jamy ustnej, podobnych do tych występujących u tradycyjnych palaczy, co może sprzyjać rozwojowi chorób przyzębia, a także zwiększa ryzyko nowotworów” – ostrzega dr Agnieszka Laskus, specjalista periodontologii i stomatologii ogólnej.
Dodatkowo, długotrwałe korzystanie z e-papierosów osłabia szkliwo zębów, przyczynia się do suchości jamy ustnej oraz zaburzeń w mikrobiomie, co sprzyja próchnicy i rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za choroby dziąseł.
E-papierosy – mniej szkodliwe, ale niebezpieczne
E-papierosy często kojarzone są z mniej szkodliwymi inhalacjami. Jednak, mimo braku klasycznego dymu tytoniowego, użytkownicy narażeni są na działanie toksycznych związków chemicznych, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Zmiany takie jak przebarwienia zębów, suchość w ustach, halitoza oraz poważniejsze schorzenia jamy ustnej to tylko niektóre z możliwych konsekwencji.
Warto pamiętać, że długofalowe skutki wdychania substancji zawartych w e-liquidach wciąż nie są w pełni znane. „Jeszcze kilkadziesiąt lat temu niewiele mówiło się o szkodliwości tradycyjnych papierosów. Dziś wiemy, jak destrukcyjne mogą być. Podobnie może być z e-papierosami” – podsumowuje dr Laskus.