Idea mentalnego aerobiku pojawiła się już jakiś czas temu, ale do prawdziwej popularności jeszcze daleko. Początki są jednak bardzo obiecujące...
Wiek i kondycja mózgu
Nie trzeba być specjalistą od neurochirurgii, by wiedzieć, że powierzchnia mózgu „kurczy się” wraz z wiekiem. Jego zdolności maleją, a komunikacja między komórkami staje się mniej efektywna. Przypomnienie sobie wydarzeń sprzed 50 lat staje się łatwiejsze niż znalezienie kluczy od zamka. Dotyczy to wszystkich osób, ale jedni są mniej inni bardziej podatni na objawy starzejącego się mózgu.
Codzienne ćwiczenia umysłowe pomagają zachować ostrość myślenia także u starszych osób.
Korzyści z ćwiczenia umysłu
Nauka nie raz dowiodła, że osoby, które mimo swojego wieku wciąż są aktywne intelektualnie (np. czytają książki lub zdobywają nowe umiejętności) są o wiele bardziej sprawne umysłowo niż ci, którzy stronią od takich czynności. Stare porzekadło, że „organ nieużywany zanika” zawiera w tym przypadku sporo prawdy.
Trening umysłowy rozwija pamięć i zdolności koncentracyjne. Wielu ludzi w wieku 50-60 lat uważa, że powinno brać leki na poprawę zdolności umysłowych. Zamiast szpikować się farmaceutycznymi nowościami warto czasem „ruszyć mózgiem”.
Rusz mózgiem
W sieci istnieje od dawna istnieje wiele miejsc, w których możesz poćwiczyć swój umysł. W USA coraz popularniejsze stają się specjalne kluby, do których możesz pójść poćwiczyć brzuszki, pobiegać na bieżni, a potem popracować jeszcze nad sprawnością umysłu. Kto wie, może już niedługo takie praktyki staną się jedną z podstawowych usług każdego klubu fitness?