Serce to jeden z najważniejszych narządów w ciele. Od jego prawidłowego funkcjonowania zależy kondycja wszystkich układów w organizmie – od krążenia, przez oddechowy aż po układ immunologiczny. Istotne jest zachowanie jego zdrowia przez całe życie. Co można zrobić już dziś, by cieszyć się zdrowiem na lata?
2020-04-23 00:00
Udostępnij
Jak zadbać o serce?

Pozbądź się nałogów

Uzależnienia to zmora XXI wieku. Lekarze biją na alarm – palenie papierosów przyczynia się m.in. do rozwoju nowotworów, nieżytu dróg oddechowych czy nawet zawału serca. W wyniku palenia następują zmiany w układzie sercowo-naczyniowym – takie jak miażdżyca i występujące w konsekwencji niedotlenienie serca. Z kolei nadmierne spożycie alkoholu prowadzi nie tylko do rozwoju chorób nowotworowych, ale i wywołuje ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca czy nadciśnienia. Do nałogów zalicza się też nadmierne spożycie pokarmów i wynikająca z tego otyłość, która osłabia organizm, powoduje otłuszczenie narządów i kolejne choroby – w tym dolegliwości serca i całego układu krążenia.

Ćwicz regularnie

Ćwiczenia są wtedy dobre, gdy są odpowiednie dla aktualnego stanu zdrowia ćwiczącego. Trening powinien dzielić się na trzy główne etapy – rozgrzewkę, trening właściwy i wyciszenie. Pierwszy z nich pozwala wprowadzić organizm w rytm ćwiczeń. Jeśli na przykład planujemy bieganie, to powinniśmy zacząć od marszu, marszobiegu lub wolnego tępa biegu. W drugim etapie należy ćwiczyć tak, by tętno nie przekraczało 70% tętna maksymalnego (tętno maksymalne liczymy, odejmując swój wiek od liczby 210). Na etapie wyciszenia dbamy o to, by uspokoić rytm bicia serca, wychłodzić organizm i uspokoić go. Jeśli mamy jakieś zalecenia i ograniczenia od lekarza – powinniśmy do nich się bezwzględnie zastosować! Ważne, by ćwiczenia fizyczne sprawiały nam radość – dobrze jest się nieco zmęczyć (ale nie do skraju wyczerpania!), wtem endorfiny poprawią nam humor.

Naucz się dobrego zarządzania stresem

Niektórzy twierdzą, że stres jest „cichym zabójcą” – i mają w tym wiele racji! Jest reakcją organizmu na trudną sytuację. Wywołuje liczne objawy, takie jak: przyspieszone tętno i oddech, problemy
z trawieniem, zimne poty czy drżenie ciała. Jeśli jest powtarzalny i przewlekły, to może powodować problemy natury psychicznej i fizycznej. Do najpopularniej występujących zaliczamy: zaburzenia snu, obniżenie odporności, boleści ciała. Stres przyczynia się również do występowania otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia. Należy nauczyć się z nim żyć, ale i w miarę możliwości eliminować czynniki stresogenne. Sprawdzonymi sposobami na rozładowanie napięcia są: sport, możliwość porozmawiania z najbliższymi, masaż, trening oddechu czy nauka pozytywnego myślenia. Jeśli stres zbyt mocno nas przytłacza, to warto rozważyć wizytę u psychologa lub psychoterapeuty.

Packshot musli z lipą na serce (przezroczyste tło, png)

Postaw na odpowiednią dietę

W diecie odpowiedniej dla serca należy uwzględnić dobre dla zdrowia i pożywne śniadanie złożone
z naturalnych i prozdrowotnych składników. W mieszance musli z orzechami i owocami liofilizowanymi Musli na serce od Mixit znajduje się 40% płatków owsianych bez glutenu, płatki sojowe, płatki gryczane, orzechy włoskie, liofilizowane maliny (8%) i jagody (5%) oraz kwiat lipy drobnolistnej. Płatki stanowią źródło najlepszych dla organizmu węglowodanów złożonych, w orzechach znajdują się zdrowe tłuszcze (kwasy omega-3, koenzym Q-10 ), a owoce – poza walorami smakowymi – dostarczają witamin (m.in. witaminy C, A, E, K). Kwiat lipy drobnolistnej wspomaga leczenie nadciśnienia, działa uspokajająco i wzmacnia układ sercowo-naczyniowy. Mieszanka jest gotowa do spożycia po zalaniu wodą lub mlekiem, więc nie musisz spędzać godzin w kuchni, by przygotować dobre śniadanie dla siebie i dla rodziny.

Ciesz się zdrowym sercem na lata!

Dbałość o zdrowe serce wymaga wyeliminowania złych nawyków oraz wdrożenia w życie zmian, które mają wyjść na dobre. Warto zanalizować swoje życie już teraz i zastanowić się nad poprawą kluczowych aspektów, dzięki czemu finalnie będziemy mogli cieszyć się zdrowym sercem na lata. W myśl hasła, iż „lepiej zapobiegać niż leczyć”, działania podejmowane zawczasu pozwalają uniknąć przykrych konsekwencji zaniedbania w przyszłości.