fit.pl mobile logo

Jakie mogą być konsekwencje ukąszenia kleszcza dla zdrowia i jak ich uniknąć

Sezon letni oprócz pięknej pogody i wakacji niesie za sobą wiele zagrożeń. Jednym z nich jest odwieczny wróg wszystkich miłośników lasu - kleszcz. Wysokie temperatury, które miały miejsce w ostatnich latach w Polsce, skutecznie przyczyniły się do rozpowszechnienia plagi tych pajęczaków. Na atak kleszcza jesteśmy narażeni już nie tylko w lasach i gęsto porośniętych terenach. Kleszcze pojawiają się również masowo w parkach oraz na placach zabaw. Konsekwencje ukąszenia przez kleszcza mogą być fatalne w skutkach. Borelioza jest najczęściej występującą chorobą odkleszczową w naszym kraju. W tym artykule znajdziecie ważne informacje dotyczące kleszczy oraz radzenia sobie w sytuacji ukąszenia.

Kleszcze i sezon ich występowania

Kleszczy nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Te pajęczaki żyją głównie na roślinach znajdujących się w lesie. Żywią się krwią. Właśnie dlatego człowiek tak często jest obiektem ich ataków. Z wyglądu przypominają często małego, wystającego pieprzyka, dlatego często trudno go dostrzec. Kleszcze osiągają maksymalnie nawet jedenaście centymetrów długości. Występowanie kleszczy jest zależne od temperatury (szacuje się, że są aktywne maksymalnie do temperatury 7 stopni Celsjusza). Lubią ciepło. Sezon kleszczowy zaczyna się wraz z nadejściem wiosny. Jego apogeum to okres letni. Kończy się wraz z nadejściem chłodniejszych temperatur (późna jesień).

 

Skutki ugryzienia przez kleszcza

Bardzo często lekceważymy zagrożenie związane z kleszczami. Tymczasem jest to poważny błąd. Samo ugryzienie może zakończyć się wystąpieniem u nas odczynu zapalnego lub reakcji alergicznej. Największe zagrożenie stanowią jednak dla nas choroby przenoszone przez kleszcze. Szybkie wdrożenie leczonia boreliozy znacząco zmniejsza ryzyko ciężkich skutków tej choroby. Jeśli jednak zlekceważymy objawy tych chorób, możemy mieć bardzo poważne problemy zdrowotne. Borelioza w skrajnych przypadkach może spowodować zmiany w wielu układach ciała, w szczególności w układzie nerwowym.

 

Jak rozpoznać ukąszenie kleszcza?

Objawem charakterystycznym boreliozy może być rumień wędrujący. Występuje on jednak tylko u około połowy osób ukąszonych. Jego rozrastanie się i przyjmowanie kształtu pierścieni może sugerować zarażenie się boreliozą. Nawet jeśli nie dostrzeżemy kleszcza przyczepionego do naszego ciała, to zaatakowane przez niego miejsce szybko stanie się mocno zaczerwienione.

Co zrobić, kiedy zauważymy ugryzienie przez kleszcza?

Reakcja powinna być natychmiastowa. Jeśli czujemy się na siłach warto podjąć próbę usunięcia kleszcza samodzielnie. Dostępnych jest w aptekach wiele przyrządów służących temu celowi, takich jak lassa, pompki czy kleszczołapki. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby wyciągnąć samodzielnie kleszcza, wówczas należy zwrócić się o pomoc do personelu medycznego. Istotne jest, aby pamiętać, że należy jak najszybciej usunąć kleszcza ze skóry, bowiem wraz z czasem przebywania tego pajęczaka w skórze, znacząco wzrasta ryzyko zakażenia boreliozą oraz innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Skutki boreliozy mogą wystąpić nawet kilka lat po ukąszeniu. Naszym zadaniem jest więc stałe monitorowanie stanu naszego zdrowia oraz obserwowanie, czy nie występują u nas objawy tych chorób.

 

Ogólne objawy boreliozy

Borelioza może wywoływać wiele niespecyficznych objawów, wśród których możemy wymienić:

 • Rumień wędrujący znajdujący się w miejscu ugryzienia.
 • Silne bóle głowy
 • Ogólnie złe samopoczucie, problemy ze strony układu nerwowego i wahania nastrojów
 • Bóle mięśni i stawów
 • Problemy kardiologiczne
 • Silne bóle głowy
 • Katar
 • Nudności i wymioty
 • Bóle stawowe
 • Bóle w okolicach krzyża
 • Brak apetytu
 • Objawy grypopodobne
 • Zaburzenia widzenia

 

Badania po usunięciu kleszcza

Pierwszym i najszybszym badaniem jakie możemy wykonać jest badanie DNA kleszcza. Takie badanie wykonamy w laboratorium genetycznym i służy ono wykluczeniu nosicielstwa przez kleszcza chorób odkleszczowych. Dzięki temu możemy wykluczyć zakażenie przez badanego osobnika. Jeśli nie posiadamy kleszcza lub przeprowadzone badanie dało wynik pozytywny, warto wykonać badania z krwi pacjenta. Stosuje się testy Elisa oraz test potwierdzenia - Western-Blot. W przypadku wyniku pozytywnego lub wystąpienia rumienia wędrującego, lekarz zaleca odpowiednią antybiotykoterapię. Antybiotykoterapia w przypadku boreliozy trwa zazwyczaj 3-4 tygodnie i polega na podawaniu antybiotyków w dużych dawkach, czasami kilka różnych typów antybiotyków jednocześnie.

 

Kilka praktycznych porad

 • Udając się w miejsce, w którym jesteśmy narażeni na atak kleszcza, należy pamiętać o odpowiednim ubiorze zasłaniającym jak największy obszar naszego ciała.
 • Po przyjściu do domu powinniśmy starannie obejrzeć nasze ciało i upewnić się, że nie mamy kleszcza.
 • Idąc do lasu, warto skorzystać ze specjalnych preparatów odstraszających kleszcze.
 • Nie lekceważmy chorób pokleszczowych. W Polsce rocznie odnotowanych zostaje 3,6 tys. nowych osób zostaje zarażonych boreliozą. Szacunki nieoficjalne są w praktyce jednak znacznie wyższe. Pamiętajmy o monitorowaniu naszego stanu zdrowia w przypadku ukąszenia.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl