Woda krzemowa ma korzystny wpływ na nasze zdrowie |
Człowiek potrzebuje 20 – 30 mg tego mikroelementu dziennie. Pierwiastek ten dostarczony z pożywieniem przedostaje się do krwi w zaledwie 30 – 50%. Niedobór krzemu powoduje opóźnienie wzrostu u dzieci, pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci. Zapobiega również żylakom, zwyrodnieniu stawów i kości. Braki krzemu mogą również powodować odkładanie się płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, choroby kości, wiązadeł oraz inne uszkodzenia tkanki łącznej.
Z powodu swej roli w mineralizacji i wzroście kości, krzem jest doskonałym remedium na osteoporozę. Badania prowadzone nad różnymi typami osteoporozy pokazały bardzo dobre rezultaty szczególnie przy osteoporozie postmenopauzalnej. Starzenie wywołuje dwa istotne efekty szkieletowe: odmineralizowanie i zanik kolagenu. Minimalny zanik zaczyna się u kobiet w wieku około 39 lat i wzrasta między 41 a 45 rokiem życia, kiedy zmniejsza się ilość estrogenu. Ten proces trwa z wiekiem. U mężczyzn demineralizacja zaczyna się około 60-tki. Niedobór krzemu powoduje skostnienie układu szkieletowego, które czyni je bardziej podatnymi na urazy. Objawy te można łagodzić uzupełniając niedobór krzemu w organizmie.
Krzem przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry, zapobiega jej przedwczesnego zwiotczeniu, zwiększa jej zdolność do wchłaniania tlenu, oczyszcza z substancji toksycznych. Także wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry (szczególnie w okolicy szyi i ust), trądziku (pospolitego i różowatego) - preparaty krzemowe sprawiają, że naskórek szybciej się regeneruje. Dlatego warto zadbać o to żeby naszej skórze krzemu nigdy nie brakowało.
Krzem bierze udział w obiegu fluoru, magnezu, glinu. Dzięki swym chemicznym właściwościom tworzy elektrycznie naładowane układy koloidalne, które mają zdolność odsorbowania wirusów i mikroorganizmów chorobotwórczych groźnych dla człowieka. Dlatego też codziennie powinniśmy dostarczać swojemu organizmowi krzemu, jedząc owoce, warzywa czy mięso. Jednak spożywając wysoko przetworzoną żywność, w ciągu dnia otrzymujemy jedynie 3,5 mg krzemu. Co jest zdecydowanie zbyt małą ilością.
Niedobór krzemu wiąże się z niedoborem minerałów. Możemy go uzupełniać pijąc wody mineralne. Dobrym rozwiązaniem jest picie wody krzemowej. Jej przygotowanie jest niezwykle proste. Wystarczy zalać krzemień w proporcji 10g krzemienia na 1 litr wody. Należy go nastawić w ciemnym naczyniu, dzięki czemu zapobiegniemy rozwojowi glonów, na cztery doby. Tak przygotowaną wodę krzemową powinniśmy pić 3-4 razy w dziennie przed posiłkami. Po jedno- lub dwukrotnym użyciu krzemień należy przepłukać letnią wodą i 2 godziny przewietrzyć na świeżym powietrzu. Jeśli na powierzchni kamienia pojawia się osad lub nalot, należy włożyć go na dwie godziny do 2% roztworu octu lub lekko osolonej wody. Po wyjęciu kamienia trzeba go opłukać 2-3 razy pod zwykłą wodą. Dobrze jest używać wody krzemowej do przygotowania zup, herbat, kawy itp.
[-------]
Woda krzemowa ma wiele właściwości. Wpływa na poprawę przemiany materii, zmniejsza poziom cukru we krwi, pomaga w leczeniu anginy i innych chorób. Warto dodać , że dawniej ludzie często wykładali krzemieniem dna studni, ponieważ znali jego właściwości oczyszczające, zdrowotne i poprawiające smak wody.
Woda krzemowa znajduje zastosowanie w leczeniu alergii, czyraków, skazy, zapalenia skóry , a także rozmaitych podrażnień skóry. Mycie ciała wodą krzemową przyczynia się do poprawy stanu skóry i redukcji zmarszczek. Sprzyja likwidowaniu podrażnień, wągrów, pryszczy. Z powodzeniem może być stosowana w leczeniu opryszczki, półpaśca, różyczki.
Woda krzemowa wykazuje właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Udowodniono, że woda z dużą zawartością krzemu neutralizuje niebezpieczne domieszki, a nawet pomaga organizmowi w wydalaniu radionuklidów. W czasie sezonowych epidemii zaleca się zakraplać wodę krzemową do nosa, co pomaga też przy bezsenności.
Spożywanie wody aktywowanej krzemieniem wzmacnia system odpornościowy, poprawia stan chorych na schorzenia wątroby, pomaga przy rozstroju żołądka, łagodząc procesy zapalne w układzie trawiennym. Ma także dobry wpływ na nerki. Normalizuje stan osób cierpiących na nadciśnienie. Woda krzemowa obniża również poziom cukru we krwi, sprzyjając spadkowi masy ciała. Wpływa również na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, zapobiegając w ten sposób miażdżycy, co ma duże znaczenia szczególnie przy otyłości.
Regularne używanie wody krzemowej pomaga utrzymać w organizmie prawidłową zawartość krzemu i w ten sposób polepsza stan ludzi w przypadku chorób naczyń krwionośnych czy serca. Sprzyja również zachowaniu zdrowia torebek stawów, ścięgien i innych elastycznych części ciała, w których znajduje się dużo krzemu. Woda krzemowa uśmierza także ból zębów i goi rany, dlatego warto stosować ją do płukania jamy ustnej przy paradontozie.
Pamiętać należy, że nie każdy krzemień nadaje się do wytworzenia wody krzemowej. Tak naprawdę do aktywowania i oczyszczenia wody pitnej nadaje się nie więcej niż 8-10 rodzajów i to takich, które składają się z chalcedonu i opalu i zawierają związki organiczne biolity. Lecznicze właściwości posiada tylko taki krzemień, który wydobyto z kopalni pokładów kredowych, marglowych lub dolomitowych, gdzie leżał ukryty przez tysiące lat.
www.zdrowie.fit.pl