Nie zdajemy sobie sprawy jak czasem sami działamy na swoja niekorzyść. Okazuje się na przykład, że odmierzenie leków "na oko" powoduje ich nieskuteczność
fit.pl
2010-01-12 00:00
Udostępnij
Leki - odmierzaj dokładnie
O ryzyku związanym ze stosowaniem kuchennych łyżeczek podczas odmierzania leków traktuje styczniowa publikacja w piśmie "Annals of Internal Medicine". Jej autorzy udowodnili, że ilość leku podawanego łyżeczką może się znacznie różnić od ilości przepisanej, co w skali kilku dni może oznaczać przedawkowanie albo nieskuteczność kuracji.

getty rm photo of girl eyeing spoonful of medicineWiększość ludzi biorąc leki - albo podając je dzieciom - odmierza je na oko, lejąc na łyżeczkę. Łatwo wówczas o niedokładne dozowanie. Choć jednorazowa niezgodność dawki bywa niewielka, to może wzrosnąć, jeśli za każdym razem bierzemy inną łyżeczkę.

Naukowcy amerykańscy opisali eksperyment, w którym poprosili grupę osób o odmierzenie przepisanej przez lekarza dawki leku na w płynie, wypijanego na noc w czasie grypy. Jako miarkę wykorzystywano różnej wielkości łyżeczki do herbaty. Zależnie od wielkości łyżeczek, aż 195 badanych osób nalewało sobie przeciętnie od 8 proc. za mało do 12 proc. za dużo leku.

"Może się wydawać, że dwanaście procent +za dużo+ to nie tak znów wiele. Dotyczy to jednak lekarstwa branego co cztery-osiem godzin przez kilka dni, a wszystkie nadwyżki (albo niedomierzenia) sumują się. Może to prowadzić do nieskuteczności leku albo nawet oznaczać ryzyko dla zdrowia" - tłumaczy autor badania, dr Brian Wansink z Cornell Food and Brand Lab.

Temat złudzeń wzrokowych i relacji przestrzennych Wansink często porusza w swojej pracy. W książce "Mindless Eating: Why We Eat More Than We Think" (Bezmyślne jedzenie: dlaczego jemy więcej, niż myślimy) udowadnia on, jak dzięki zmniejszeniu średnicy talerzy możemy nieświadomie zmniejszyć zjadane porcje oraz jak używanie wyższych i węższych szklanek pozwala ograniczyć ilość nalewanego alkoholu w stosunku do szklanek niskich i pękatych.

"Nie zawsze można ufać własnej umiejętności oceny ilości" - dodał współautor badania, dr Koert van Ittersum z Georgia Tech. "Czasami może to być bez znaczenia, gdy jednak chodzi o zdrowie - nasze lub naszych dzieci - bardzo ważne jest, by dokładnie odmierzać dawki". Wansink i van Ittersum zalecają, aby podając leki, korzystać z dołączanej do nich miarki, kroplomierza albo strzykawki.