Polska znajduje się na liście krajów, objętych niedoborem jodu. Brakuje go przede wszystkim w południowej i wschodniej części kraju. Jest go za mało przede wszystkim w ziemi, a co za tym idzie – również w wodzie, warzywach i owocach.
Kilkudniowy pobyt nad morzem nie wystarczy na zaspokojenie rocznego zapotrzebowania naszego organizmu w jod. Przez cały rok regularnie powinniśmy zaopatrywać organizm w ten pierwiastek. Pomoże nam w tym spożywanie ryb morskich (np. łosoś, tuńczyk), owoców morza (krewetki, małże), ciemnego pieczywa, produktów mlecznych, warzyw i owoców (cebula, marchew, czosnek, rzeżucha) i ziół (np. estragon).
Przed niedoborem jodu możemy się bronić, przestrzegając odpowiedniej diety, bogatej w wyżej wymienione produkty. Ale uwaga: są też produkty, które zmniejszają wchłanianie i właściwości jodu – to m.in. kapusta, kalafior, brukselka, soja, brukiew, rzepa i orzeszki ziemne. Więc jeśli masz problemy z niedoborem jodu, lepiej ich unikaj.
Najwięcej jodu jest w rybach morskich:
- dorsz - 110 mikrogramów jodu w 100 g produktu
- łosoś - 44 mikrogramy/100 g
- makrela wędzona - 40 mikrogramów/100 g
- śledź - 30 mikrogramów/100 g
Źródłem jodu mogą być wody mineralne. Te z dużą zawartością cennego biopierwiastka, wprowadźmy do codziennego menu.
Dzienne zapotrzebowanie na jod zależy głównie od wieku:
- dla noworodków i niemowląt do 6 miesiąca życia - 40 mikrogramów dziennie,
- dla niemowląt od 7-12 miesiąca życia - 50 mikrogramów,
- dla dzieci od 1-3 roku życia - 70 mikrogramów,
- w 4-6 roku życia - 90 mikrogramów,
- w 7-9 roku życia - 120 mikrogramów,
- 10-15 roku życia - 150 mikrogramów,
- 16-18 roku życia - 160 mikrogramów, tyle samo co dorośli
W wyjątkowej sytuacji są kobiety w ciąży (180 mikrogramów) i karmiące (200 mikrogramów). Ich organizm potrzebuje zwiększonej dawki jodu. Nie może go zabraknąć dziecku w okresie prenatalnym Niemowlaki otrzymują jod z mlekiem matki, dlatego mamy powinny dużo wcześniej przyjmować ten pierwiastek. W okresie połogu powinny jeść jak najwięcej produktów, bogatych w naturalny jod.
[-------]
Jod wspomaga spalanie nadmiaru tłuszczu
Jod umożliwia wytworzenie dwu ważnych hormonów tarczycy: T3 i T4. Hormony tarczycy pobudzają tempo przemiany materii. Dzięki temu jod wspomaga i przyspiesza odchudzanie, odpowiada za efektywne spalenia substancji energetycznych i pobudza rozkład tłuszczów.
Niedobór jodu powoduje:
- niedoczynność tarczycy, powiększone wole
- deficyt hormonów T3,T4, które hamują metabolizm
- brak energii życiowej
- nadmiar cholesterolu
- nadciśnienie
- podatność na przeziębienia
- dolegliwości płucne
- bezsenność,
- rozdrażnienie
- zaniki pamięci i sprawności intelektualnej
- nadmierne wypadanie włosów
Korzystaj z jodu, bo dzięki niemu możesz mieć:
- Szczupłą sylwetkę - jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, regulujących tempo przemiany materii
- Lepszy humor - wyprodukowany dzięki jodowi hormon tarczycy poprawia sprawność umysłową i zdolność koncentracji, uodparnia na stres i zwiększa witalność organizmu
- Dłuższe życie - odpowiednia dawka jodu obniża poziom cholesterolu, chroniąc przed miażdżycą, udarem i zawałem
- Koniec przeziębień - wdychanie "słonych" jonów pomoże ci uporać się z chronicznym zapaleniem zatok, poprawi stan strun głosowych i oskrzeli
- Mniej infekcji - zawarte w nadmorskim powietrzu minerały mobilizują układ odpornościowy, zapobiegając jesienno - zimowym infekcjom
Pamiętaj!
Potrawy dosalaj chwilę przed podaniem. Solenie przed gotowaniem powoduje wyparowanie jodu i utratę jego cennych właściwości. Mimo dobroczynnego działania soli jodowanej nie należy spożywać jej więcej niż 1/4 łyżeczki dziennie.