Wymuszona pozycja ciała a zdrowie
Wiele prac wymaga przybrania jednej – często też bardzo niewygodnej – postawy ciała. Może się wydawać, że najbardziej niebezpieczna pozycja to ta stojąca, ponieważ obciążamy również nasze nogi. Nie jest to do końca prawdą. Wiele złego może wyrządzić także częste siedzenie, ponieważ osłabiamy tym samym inne mięśnie, które także powinny być w ruchu. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego oparcia, wtedy cierpi również nasz kręgosłup.
Jakie mogą być przyczyny wysokiego cholesterolu?
Siedząca praca sprawia, że zapominamy o ważnych aspektach naszego życia, takich jak ruch czy zdrowe odżywianie. Przemęczenie organizmu sprawia, że jesteśmy mniej skorzy do dbania o swoje zdrowie. Czujemy się senni, ale niekoniecznie dobrze się wysypiamy. Częste siedzenie może prowadzić do otyłości, a ta wiąże się zazwyczaj z posiadaniem wysokiego cholesterolu. To jednak niejedyna jego przyczyna. Ważny jest także wiek – im jesteśmy starsi, tym trudniej jest utrzymanie cholesterolu na odpowiednim poziomie. Starsze osoby powinny regularnie wykonywać badania. Jeżeli wśród bliskich występowała już hipercholesterolemia, czyli inaczej mówiąc zaburzenie lipidowe – prawdopodobnie my sami także możemy być na nie narażeni.
Z podwyższonym cholesterolem zmagają się natomiast nie tylko osoby otyłe. Niekiedy spowodowany jest on mutacją genów, dlatego bezwarunkowo i jak najszybciej należy zmienić swoje nawyki i postarać się, aby przypadłość ta przestała nawracać. Zwłaszcza jeżeli chcemy uchronić się m.in. przed takimi choroba jak Alzheimera – związek obu przypadłości jest udowodniony naukowo, ponieważ cholesterol odgrywa ważną rolę w przekształcaniu białkowego prekursora beta amyloidu do cząsteczki toksycznego beta amyloidu[1].
Zdrowy styl życia – jak zniwelować przyczyny wysokiego cholesterolu?
Zmieniając codzienne nawyki i tryb życie można w prosty sposoby poprawić jakość swojego życia. Jeżeli siedząca praca stanowi znaczącą część dnia, konieczne jest poświęcenie czasu na aktywność fizyczną. Dla równowagi można zdecydować się na piesze spacery zamiast wybieranie takich środków transportu jak samochód czy autobus. Dłuższe trasy można z powodzeniem pokonywać rowerem. Dla tych, którzy nie przepadają za ćwiczeniami, odpowiednim rozwiązaniem może być basen lub zajęcia z jogi.
Z diety warto wykluczyć potrawy smażone i przede wszystkim fast foodu. Lepiej zamienić je na zdrowe przekąski, która można przygotować równie szybko, a które zdecydowanie lepiej służą organizmowi – zaliczają się do nich sałatki warzywne oraz owocowe. Ograniczenie mięsa to również dobry wybór – szczególnie jeżeli mowa o czerwonym mięsie.
Zdrowy styl życia to nie tylko odpowiednio dobrane aktywności fizyczne, ale także wysypianie się. Przyczyny wysokiego cholesterolu mogą być różne, ale często jest to efekt występowania więcej niż jednego szkodliwego czynnika.
[1] M. Użarowska, M. Surman, M. Janiks, Dwie twarze cholesterolu: znaczenie fizjologiczne i udział w patogenezie wybranych schorzeń, „Kosmos. Problemy nauk biologicznych” 2018, t. 67, nr 2, s. 382.
BIBLIOGRAFIA
- Użarowska M., Surman M., Janiks M., Dwie twarze cholesterolu: znaczenie fizjologiczne i udział w patogenezie wybranych schorzeń, „Kosmos. Problemy nauk biologicznych” 2018, t. 67, nr 2, s. 382.