Możemy poprawić wykrywalność nowotworów jelita grubego w Polsce

Rak jelita grubego jest trzecią najczęściej występującą formą nowotworu w Polsce. Dzięki profilaktyce, w tym kolonoskopii, możemy jednak poprawić te statystyki. Dla pacjentów obawiających się tego badania, nowością są testy epigenetyczne, które umożliwiają wczesne wykrycie nowotworu.
Aleksandra Załęska
2024-09-06 12:07
Udostępnij
Możemy poprawić wykrywalność nowotworów jelita grubego w Polsce

Każdego roku ponad 19 tys. Polaków dowiaduje się, że ma raka jelita grubego, a ponad 12 tys. umiera z tego powodu. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych i ich usunięcie znacznie zwiększa szanse na pełne wyleczenie.

Nowotwór jelita grubego jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ we wczesnym stadium często nie daje wyraźnych objawów. Może przez lata rozwijać się bez zauważalnych zmian, a objawy pojawiają się dopiero, gdy choroba jest już zaawansowana. Dlatego badania przesiewowe są kluczowe, pozwalając na identyfikację i usunięcie zmian nowotworowych zanim zdążą się rozprzestrzenić.

– Badania przesiewowe są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają na wczesne wykrycie i usunięcie zmian nowotworowych, co może uratować życie – podkreśla Krystyna Guzek, Kierownik Kliniki Medycyny Wellness w Szpitalu Medicover.

Wprowadzenie testów epigenetycznych może znacząco zwiększyć liczbę przeprowadzanych badań przesiewowych. Testy te są nieinwazyjne i umożliwiają wykrycie nowotworu jelita grubego już we wczesnym stadium. Ich łatwość użycia i bezinwazyjność mogą pomóc pacjentom przezwyciężyć obawy związane z badaniami.

– Regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla utrzymania dobrego zdrowia oraz wczesnego wykrywania i leczenia chorób. To również wpisuje się w naszą filozofię profilaktyki zdrowotnej w Medicover – mówi Agnieszka Motyl, specjalista medycyny rodzinnej i epidemiolog, Dyrektor Działu Jakości i Standardów Medycznych w Medicover.

Nieinwazyjny test na raka jelita grubego jest już dostępny w Szpitalu Medicover oraz w centrach Medicover na terenie całej Polski.

Pacjenci onkologiczni pod szczególną opieką

Pacjenci z podejrzeniem nowotworu często czują się zagubieni w systemie i nie wiedzą, jak postępować. Aby pomóc takim osobom, Medicover uruchomił program Onko-Medi-Cover, który oferuje skoordynowaną opiekę, przyspieszając diagnostykę i leczenie. Każdy pacjent otrzymuje wsparcie koordynatora – najczęściej pielęgniarki, która pomaga w organizacji badań, konsultacji i wskazuje odpowiednie placówki specjalizujące się w leczeniu nowotworów.

Nowotwory, takie jak rak jelita grubego, mogą wiązać się z dużym obciążeniem ekonomicznym dla pacjentów, ich rodzin oraz systemów opieki zdrowotnej – obejmującym nie tylko bezpośrednie koszty leczenia, ale także utratę produktywności i koszty opieki nad chorymi.