Lecznicze kompresy działają zaskakująco skutecznie, łatwo je przygotować, a składniki do nich potrzebne są tanie i przeważnie zawsze masz je pod ręką
fit.pl
2011-09-20 00:00
Udostępnij
Okłady lecznicze
Mogą być zimne lub gorące, przygotowane na bazie ziół, rozdrobnionych nasion, łyka, kory lub korzeni, świeżych warzyw, nalewek alkoholowych, a nawet ciasta i siana.

Klasyczny okład to zabieg polegający na przyłożeniu do obolałego miejsca waty nasączonej leczniczym płynem: świeżym sokiem, naparem lub odwarem ziołowym. Kataplazmy to okłady sporządzone z rozdrobnionych na papkę roślin lub specjalnie przygotowanego ciasta. Kataplazm przykłada się do skóry, czasem zawijając wcześniej w gazę i umocowuje bandażem.

Swoją skuteczność okłady zawdzięczają głównie działaniu ciepła lub zimna na układ krwionośny, nerwowy i limfatyczny. Zimno spowalnia krążenie i znieczula znajdujące się w skórze zakończenia nerwowe.

Łagodzi to silny ból, obrzęk i krwawienie oraz hamuje procesy zapalne. Stosuje się je w razie gorączki, obrzęków spowodowanych kontuzją oraz ostrych stanów zapalnych. Ciepło pobudza krążenie, co przyspiesza gojenie się ropnych zmian skórnych i przewlekłych stanów zapalnych oraz rozluźnia napięte mięśnie. Letnie okłady zmniejszają ból i stan zapalny o niewielkim nasileniu, łagodzą nerwobóle. Zawarte w leczniczych płynach i papkach substancje czynne działają bakteriobójczo, ściągająco, zmiękczająco lub drażniąco, co odczuwalnie zmniejsza dolegliwości i przyspiesza gojenie.

www.fit.pl