Pierwszego kwietnia tego roku zostały zniesione niektóre obostrzenia związane z profilaktyką COVID-19. I to od początku tego miesiąca w centrach medycznych pojawia się coraz więcej pacjentów – dorosłych i dzieci – z objawami infekcji dróg oddechowych. Przyczyny specjaliści doszukują się w obniżonej po pandemii odporności i zmianą reżimu sanitarnego. Jeśli połączymy to z większą niż dotychczas ekspozycją na patogeny (COVID-19, ale i wirusa grypy, rotawirusy), to stajemy przed wyzwaniem, jak uchronić siebie i swoich najbliższych przed wiosennym szczytem zachorowań.
- Do kwietnia długi czas noszenia maseczek i utrzymywania dystansu fizycznego, a także zdalna praca i nauka, chroniły nas przed infekcjami przenoszonymi drogą kropelkową. Po zniesieniu ograniczeń widzimy jednak, że podatność na zakażenia znacząco wzrosła – mówi dr n. o zdr. Karolina Prasek, Dyrektor Działu Rozwoju Pielęgniarstwa i Położnictwa w Medicover w Polsce.
– Pamiętajmy, aby mimo zniesienia obostrzeń, zachować zdrowy rozsądek, zwłaszcza teraz, przy wzrastającej liczbie zachorowań – dodaje.
Jak zatem nie dać się infekcjom w tegorocznym wiosennym sezonie? Ekspert podpowiada
Ekspert Medicover zaleca proste, a zarazem skuteczne metody zapobiegania infekcji, jakimi są częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, a także przestrzeganie higieny kaszlu i kichania. To jednak nie wszystko! Dr Karolina Prasek podpowiada ponadto, aby:
- zostać w domu w przypadku objawów infekcji, by móc szybciej wrócić do zdrowia i zminimalizować rozprzestrzenianie się patogenów,
- unikać zatłoczonych miejsc, a podczas przebywania w dużych skupiskach ludzi zakładać maseczkę ochronną,
szczelnie zakrywając usta i nos,starać się nie posyłać chorych dzieci do żłobka, przedszkola czy szkoły, - w pracy nie dotykać rękami nosa, ust lub oczu,
- w domu często wietrzyć pomieszczenia,
- ubierać się odpowiednio do warunków atmosferycznych i nie przegrzewać organizmu,
- dbać o zdrową dietę, regularną ilość snu i aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.
- Należy pamiętać, że w centrach medycznych i aptekach nadal obowiązkowe jest noszenie maseczek. Ministerstwo Zdrowia radzi, by pamiętać o maseczkach w miejscach większych ludzkich skupisk, we wszystkich sytuacjach, które sprzyjają rozprzestrzenianiu się wirusów, nie tylko SARS-CoV-2, lecz także innych wirusów powodujących infekcje dróg oddechowych, tak wśród osób dorosłych, jak i dzieci – podsumowuje Dyrektor Działu Rozwoju Pielęgniarstwa i Położnictwa w Medicover w Polsce.