Sprawcami naszej choroby są najczęściej wirusy. To one zaatakowały nasz osłabiony organizm, korzystając ze sprzyjających okoliczności: wilgoci i zimna. Niestety, na przeziębienie nie ma jednego lekarstwa. , a antybiotyki, tak pomocne w walce z bakteriami, są nieskuteczne wobec wirusów. Możemy jednak złagodzić objawy choroby i skrócić czas jej trwania. Trzeba zacząć działać szybko, aby zapobiec rozszerzeniu się infekcji. Sposobów na przeziębienie jest wiele.
Natychmiast rozgrzej się - weź gorącą kąpiel lub wymocz nogi w gorącej wodzie, do której możesz dodać garść soli lub napar z tymianku. Starannie je wysusz i załóż ciepłe skarpety. Rozgrzać możesz się także dzięki wypiciu malinowej herbatki lub herbaty z sokiem malinowym albo z cytryną i z miodem. Dorosłym można dolać kieliszek koniaku lub zalecić wypicie kieliszka czerwonego wina.
Weź duże dawki witaminy C - aby wspomóc naturalne siły organizmu w walce z infekcją, łykamy 3 razy dziennie wzmocnione dawki witaminy C (po 3-4mg). Nie wystarczy wziąć jednorazową porcję tej witaminy, ponieważ jest ona bardzo nietrwała i szybko wydalana przez organizm. Bierzemy witaminę C przez kilka dni od wystąpienia pierwszych objawów. Dzięki temu można skrócić czas trwania przeziębienia z 7 do 3 dni. Złagodzi takie objawy przeziębienia jak katar i kaszel.
Zacznij ssać tabletki z cynkiem - one również mogą skrócić okres choroby. Przede wszystkim złagodzą dolegliwości związane z gardłem, a ty unikniesz uczucia suchości i jego podrażnienia. Aby nie czuć ich niezbyt przyjemnego smaku, można kupić tabletki z cynkiem zawierające miód lub koncentrat cytrusowy. Pamiętaj jednak, aby nie nadużywać tych tabletek i poradź się lekarza, jaką dawkę zastosować.
Zażywaj leki przeciwzapalne i rozgrzewające - aspirynę lub paracetamol. Szczególnie wtedy, gdy masz podwyższona temperaturę.
Ssij tabletki na gardło (np. Neoangin, Chlorochnaldin, Strepsils, Cholinex) - maja nie tylko działanie odkażające, ale także zmuszają organizm do produkowania większej ilości śliny, w której znajdują się substancje zwalczające drobnoustroje.
Zdecyduj się na leki homeopatyczne - pobudzą one sprawność twojego organizmu, który sam zmobilizuje się do walki z chorobą (np. Oscillococcinum, Gelsemium 9CH, Rhus toxicodenndron 9CH, Bryonia 9CH, Eupatorium perfoliatum 9CH). Najlepiej poradź się lekarza homeopaty, które z nich i w jakich dawkach stosować.
Możesz sobie zrobić inhalacje - parówki z ziół mogą ci pomóc, gdy masz zatkany nos, katar lub wysuszone i podrażnione gardło. Do miski nalewa się litr gorącej wody i wsypuje zioła, np. pełną garść kwiatów rumianku, który obniża temperaturę i działa przeciwzapalnie (można kupić też specjalnie przygotowane w tym celu olejki: kamforowy, ziołowy Amol, eukaliptusowy). Nakrywamy głowę ręcznikiem i wdychamy pod tym namiotem gorącą parę. Inhalacje ułatwiają też rozrzedzanie wydzieliny błon śluzowych w oskrzelach i ułatwiają samooczyszczenie się z wirusów, bakterii i toksyn. Należy przy tym zamknąć oczy i zbytnio nie przybliżać twarzy do miski, aby uniknąć poparzenia. Można również korzystać z inhalatorów. Parówki powtarzamy kilka razy dziennie.
Pij napary z ziół - mają działanie pomocnicze. Złagodzą i pobudzą organizm do zwalczania choroby. Wykorzystaj do tego takie zioła, jak rumianek, jeżówka wąskolistna (zwana Echinaceą), szałwia lekarska, macierzanka, bez czarny, babka lancetowata, kwiat lipy, mięta, tymianek. W aptekach są również gotowe mieszanki (np. Septosan). Możesz płukać gardło wodą z solą.
Zrób sobie syrop z cebuli i miodu - utrzyj lub drobniutko pokrój dwie cebule. Wyciśnij z nich sok, do którego dodaj tę samą ilość miodu. Możesz dolać sok z połówki cytryny. Syrop uzyskasz również w inny sposób: pokrojoną cebulę zasyp cukrem i odstaw na kilkanaście godzin. Syrop pij po 1 łyżce kilka razy na dzień.
Spróbuj wykorzystać czosnek - ma bardzo silne działanie i niszczy liczne drobnoustroje, szczególnie wywołujące zakażenie górnych dróg oddechowych (gardło, oskrzela) oraz płuc. Zawarte w nim lotne związki siarkowe przedostają się do płuc i działają tam odkażająco. Odkażają również przewód pokarmowy. Najlepiej jeść go na surowo. Czosnek drobniutko siekamy lub miażdżymy, a następnie posypujemy chleb z masłem. Jeżeli chcemy pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, możemy łykać kapsułki czosnkowe Aliofil i Alitol, które zawierają wyciąg z czosnku.
Unikaj ciężkich i obfitych posiłków - jedz lekkostrawne potrawy, najlepiej ciepłe. Koniecznie pamiętaj przy tym o warzywach i owocach. Lekarze zalecają także rosół z kury.
Pij soki owocowe - z pomarańczy, grejpfrutów, czarnej porzeczki. Pij także dużo wody, gdyż bolące gardło lubi wilgoć. Zaleca się picie od 6 do 8 szklanek wody, soków, herbaty lub innych płynów, najlepiej czystych, aby nie obciążały naszego żołądka. Zapobiegnie to odwodnieniu organizmu towarzyszącemu zwykle chorobie.
Pamiętaj o odpoczynku - im więcej odpoczywasz, tym szybciej wyzdrowiejesz. Nadmierna aktywność może osłabić twój system odpornościowy. Najlepiej zaraz po przyjściu z pracy połóż się do łóżka, staraj się nie chodzić po mieszkaniu i nie wychodź na dwór, aby nie narażać organizmu na gwałtowne zmiany temperatury i dalsze ochłodzenie.