Specjalnie zmodyfikowany szczep bakterii Salmonella rozpoznaje tkankę nowotworową. Bakterie po wniknięciu do wnętrza komórek uruchamiają procesy prowadzące do ich samozniszczenia. Pobudzony, przez obecność bakterii, układ odpornościowy organizmu prowadzi również zmasowany atak na zasiedlone komórki. Chcąc pozbyć się bakterii - niszczy raka.
Jak wyjaśniają uczeni z Katedry Immunologii Collegium Biomedicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykorzystywany w tej terapii szczep bakteryjny jest tak skonstruowany, aby wywoływał odpowiedź układu immunologicznego, ale nie powodował objawów chorobowych, typowych dla zakażenia Salmonellą. Jest także znacznie bezpieczniejszy od obecnie stosowanej chemio- i radioterapii.
Według naukowców technologia ta umożliwi w przyszłości leczenie tzw. nowotworów litych – raka jelita grubego, płuc, żołądka i piersi. Ma ogromny potencjał, który może sprawić, że będzie skuteczna również w leczeniu innych typów nowotworów (np. czerniaka), dzięki możliwościom indywidualnej konstrukcji szczepów bakteryjnych, posiadających określone cząsteczki na swojej powierzchni.
Warto wspomnieć, że metoda ta została zgłoszona jako jeden z 42 projektów tegorocznej edycji konkursu „Polski Produkt Przyszłości i otrzymała nagrodę w kategorii „Technologia przyszłości w fazie przedwdrożeniowej”.
Obecnie Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęło procedurę ochrony patentowej wynalezionej metody leczenia, a także powstałego szczepu Salmonella.
Wykorzystanie tego projektu przez firmy biotechnologiczne w kraju i na świecie, wpłynie w dużym stopniu na rozwój biobiznesu w Polsce i jednoczesnie pozwoli zastnieć, wielu młodym i zdolnym naukowcom takim jak Paulina Chorobik, prowadząca prace nad leczniczą Salmonellą, na zaistnienie w świecie naukowym, bez konieczności wyjazdu za granicę.
www.fit.pl