Kiedy za oknem robi się coraz zimniej, człowiek marzy o tym by się rozgrzać... np. w saunie. Korzystanie z niej staje się co raz częściej sposobem na ciekawe i zdrowe spędzenie czasu.
Zdrowie w saunie
Sauna pozwala pozbyć się toksyn i to w całkiem przyjemny sposób. Pobyt w niej odpręża i wprawia w zadowolenie, a wysoka temperatura skłania organizm do produkcji endorfin, hormonów szczęścia. Dodatkowo, dzięki działaniu gorącej pary, skóra oczyszcza się z tłuszczu, łojotoku i martwych komórek. Staje się aksamitnie gładka i lepiej oddycha. Łatwiej też wchłania wszelkiego rodzaju kremy czy odżywki.
Ale ceremonia korzystania z sauny nie polega tylko na samym przebywaniu w gorącym pomieszczeniu. Dzięki naprzemiennym ogrzewaniu i ochładzaniu ciała, czyli ekstremalnym zmianom temperatur poprawia się odporność, a organizm uczy się radzić ze zmianami cieplnymi. Przebywanie w saunie przynosi ulgę przy zmęczeniu mięśni, w bólach reumatycznych, a ponadto ma korzystny wpływ na drogi oddechowe oraz układ krwionośny.
Badania naukowe udowodniły, że ludzie korzystający z sauny dziesięciokrotnie rzadziej chorują na przeziębienia i grypę. Intensywne pocenie w saunie jest pomocne dla pracy nerek, ponieważ 3/4 wszystkich toksyn z organizmu wydzielane jest przez pory skóry. Naukowcy ustalili, że korzystając z sauny przez jedną godzinę organizm wydziela wraz z potem tyle toksyn, ile zdrowe nerki w ciągu 24 godzin. Oprócz tego w ciągu jednej godziny można schudnąć nawet o 2 kg!
Przeciwwskazania
Przy zachowaniu zdrowego rozsądku korzystanie z sauny jest bezpieczne dla osób w każdym wieku. Jednak lekarze nie zalecają takich atrakcji cierpiącym na choroby związane z układem krwionośnym, czyli osobom z niewydolnością krążenia czy z niestabilną chorobą wieńcową. Także zaburzenia rytmu serca, przeziębienia i gorączka, nadciśnienie, choroby narządów płciowych, wątroby i nerek, a także choroby skóry oraz w przypadku kobiet ciąża wykluczają bezpieczne korzystanie z sauny.
www.zdrowie.fit.pl