Światowy Dzień Walki z Otyłością

WHO mówi o epidemii otyłości - na świecie co roku z powodów powiązanych z nią i nadwagą umiera 2,6 miliona ludzi. Otyłość w szybkim tempie stała się jednym z głównych zagrożeń zdrowotnych we współczesnym świecie. To już nie problem estetyczny lecz poważny problemem medyczny
fit.pl
2011-10-24 00:00
Udostępnij
Światowy Dzień Walki z Otyłością

W Polsce aż 46% społeczeństwa ma problem z prawidłową wagą ciała. Czy zatem problem nadwagi i otyłości można zlekceważyć? Można, lecz czy warto? Konsekwencje nieprawidłowej wagi ciała są poważne: zawał serca, udar mózgu, cukrzyca, choroby zwyrodnieniowe stawów etc. Żadna grupa społeczna nie jest wolna od otyłości, lecz co gorsze problem otyłości coraz częściej dotyczy dzieci i młodzieży.

Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia są zatrważające - na świecie ok. 2 mld osób ma nadwagę, a 500 milionów cierpi na otyłość. Problemy z prawidłową wagą mogą wiązać się ze zmianami zachodzącymi w naszym organizmie wraz z wiekiem. Tylko 2% z nas ocenia siebie jako otyłych, tymczasem w Polsce blisko 60% osób powyżej 50. roku życia cierpi na nadwagę, a i tak zaliczani jesteśmy do szczuplejszych narodów europejskich. Paradoksalnie liczne dane wielu przeprowadzanych statystyk rosną, pomimo tego, że miliony ludzi na świecie walczy z otyłością.

Według badań większość dorosłych otyłych w Polsce to mężczyźni. W przedziale wiekowym od 15 do 49 lat aż o 10% więcej jest otyłych mężczyzn niż kobiet. Zaczynają on przybierać na wadze już po trzydziestce: wśród nich ponad połowa mężczyzn ma jeszcze prawidłową wagę, niemniej z czasem tyją i oni. Wśród kobiet odsetek otyłych rośnie po 40 roku życia, ale wciąż 66% w tym wieku utrzymuje wagę w normie.

W Polsce 29% kobiet i tylko 6% mężczyzn próbuje walczyć z nadwagą i otyłością. A trzeba pamiętać, że każdy zrzucony kilogram odciąża serce! Niestety sytuacja związana z problemem nadwagi, otyłości w lawinowym tempie narasta wśród dzieci i młodzieży. Ponieważ, my Polacy niechętnie poddajemy się restrykcjom żywieniowym, a odsetek osób deklarujących stałą aktywność fizyczną wciąż utrzymuje się na przerażająco niskim poziomie, dlatego przyszłość zdrowotna naszego społeczeństwa rysuje się w ciemnych kolorach i powinna skłaniać gremia odpowiedzialne za zdrowie społeczeństwa do skutecznych i długoterminowych działań profilaktycznych i świadomościowych.

Na początek przyjrzyjmy się jednak istocie problemu. O otyłości można mówić, kiedy w organizmie dochodzi do gromadzenia się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, co niekorzystnie wpływa na stan zdrowia i zwiększa ryzyko śmiertelności.

Otyłość można zdiagnozować za pomocą kilku wskaźników tj.: obwodu talii (OT), wskaźnika masy ciała (BMI – Body Mass Index, BMI > 30), wskaźnika talia-biodra (WHR – Waist to hip ratio). Wysokokaloryczna dieta, przetworzona żywność bogata w tłuszcz (którego nota bene nie widzimy), słodycze, którymi lubimy „zajadać” stres i nudę, siedzący tryb życia sprawiają, że liczba osób z nadwagą i otyłością z dnia na dzień rośnie. Wśród jej przyczyn możemy wymienić czynniki:

  • dziedziczne ( genetyczne),
  •  fizjologiczne,
  • psychologiczne, 
  • oraz związane z prowadzonym trybem życia.


Otyłość dzielimy na postać pierwotną i wtórną. Ta pierwsza wynika z zachwiania bilansu kalorycznego (energetycznego) czyli energii wydatkowanej i dostarczanej wraz z pożywieniem. Mamy w tym przypadku do czynienia z tzw. dodatnim bilansem energetycznym. Otyłość wtórna zaś jest następstwem chorób powodujących zaburzenie równowagi metabolicznej organizmu.
Mając na uwadze stale zwiększającą się częstotliwość przypadków otyłości oraz jej groźne i namacalne konsekwencje zdrowotne, konieczne wręcz jest abyśmy wszyscy stanęli twarzą w twarz ze skalą problemu i podjęli aktywne działania profilaktyczne.

Między innymi ze względu na skalę problemu na stałe do kalendarza został wpisany Światowy Dzień Walki z Otyłością, który przypada 24 października.

Z otyłością ściśle związany jest także zaburzony prawidłowy poziom cholesterolu we krwi czyli mamy do czynienia z hipercholesterolemią. Za wysokie stężenie cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu w linii prostej prowadzą do wystąpienia poważnych chorób serca i układu krążenia (zawał, udar mózgu, nadciśnienie tętnicze etc).  Udowodniono, że „za wysoki poziom cholesterolu” we krwi wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia ataku serca.

Truizmem niech będzie przypomnienie oczywistej rzeczy jaką jest to, że prawidłowa waga ciała ma podstawowe znaczenie dla naszego zdrowia, a otyłość to nie tylko mankament natury estetycznej lecz choroba.

Pragnąc zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę należy zacząć od właściwego sposobu żywienia. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, by dobrać odpowiednio do zapotrzebowań organizmu dietę, która poprawi naszą kondycję kardiologiczną, a w tym profil lipidowy krwi.

Aktywny tryb życia dodatkowo przynosi wymierne korzyści. Poranna gimnastyka, długie spacery, ćwiczenia aerobowe podnoszą wydolność serca i ogólną sprawność ruchową. Ponadto osoby, które marzą o zgrabnej sylwetce i zdrowym sercu i prawidłowym poziomie cholesterolu, w codziennym menu powinny ograniczyć do minimum produkty z wysoką zawartością tłuszczu i cholesterolu oraz systematycznie przyjmować sprawdzone preparaty zawierające skuteczną dawkę steroli roślinnych (np. Sterolea).

www.zdrowie.fit.pl