Uprawianie sportu poza mnóstwem przyjemności, niesie za sobą również niebezpieczne urazy. O tym jak ważne jest odpowiednie przygotowanie do treningu przypominamy sobie zwykle po fakcie, gdy doznamy już bolesnej kontuzji
fit.pl
2013-01-11 00:00
Udostępnij
Trening bez urazów
trening urazyWtedy okazuje się, że gdzieś po drodze z powodu zaniedbania bądź niewystarczającej wiedzy zabrakło stosownej rozgrzewki, bądź odpowiedniej techniki wykonywania ćwiczeń.

Trening jest miły i przyjemny tak długo, aż w wyniku naszego drobnego błędu nie nabawiamy się uszczerbku na zdrowiu. Profilaktyka kontuzji to przede wszystkim stosowanie prawidłowej techniki, charakterystycznej dla danej dyscypliny. Tyczy się to nawet tak banalnych czynności jak marsz czy bieg. Bardzo ważne jest również ogólna sprawność fizyczna . Przed kontuzją zabezpieczają nas silne, stabilne mięśnie, bo dzięki nim nasze stawy są bezpieczne, chronione przez silny gorset mięśniowy – przypomina ortopeda z kliniki Vertebralia dr Alexander Kraft –Dlatego kontuzje tak często przytrafiają się sportowcom z przypadku, którzy o swojej sportowej pasji przypominają sobie sporadycznie.

Najczęściej występującymi kontuzjami są:

- zapalenie stawu barkowego - przejawiający się stałym bądź ustępującym bólem w okolicach mięśni oraz ścięgien stawu barkowego;
- zapalenie ścięgien Achillesa - z bólem o zmiennym natężeniu, większym w początkowym okresie ćwiczeń, mniejszym w trakcie trwania treningu i narastającym zaraz po jego zakończeniu;
- skręcenie stawu skokowego - objawiające się silnym, ostrym bólem w obrębie kostki i obrzękiem; który ogranicza ruchomość w tym stawie;
- skręcenie stawu kolanowego - z pojawiającym się w ciągu 6-24 godzin w okolicach stawu obrzękiem;
- naciągnięcie tylnej części uda - z silnym bólem w tylnej części uda i w okolicy podkolanowej, nasilającej się przy skłonach tułowia.

[-------]

Częstym problemem są też urazy kręgosłupa – przestrzega dr Kraft - Schorzenia kręgosłupa są w tej chwili uznawane za chorobę cywilizacyjną. Głównym powodem jest brak ruchu, który skutkuje osłabieniem mięśni. Czasem wystarczy niefartowny lub gwałtowny ruch, aby uszkodzić kręgosłup lub narazić go na przeciążenie.

Możemy zminimalizować negatywne skutki ćwiczeń, odpowiednio się do nich przygotowując. Pamiętajmy, ze podstawą każdego treningu jest prawidłowa rozgrzewka. Celem rozgrzewki jest przygotowanie organizmu do wysiłku, przetarcie szlaków nerwowych, oraz przygotowanie stawów, więzadeł i ścięgien do intensywnej pracy.

Prawidłowa rozgrzewka powinna trwać od 15 do 30 minut - jest to wystarczający czas do osiągnięcia koniecznej temperatury całego ciała. Należy dostosować ją do indywidualnych potrzeb i stawianych organizmowi wymagań. Pierwsza część to przygotowanie ogólne, którego celem jest przestrojenie organizmu ze stanu spoczynku do wysiłku, głównie podniesienie temperatury ciała. Ważnym elementem jest również stosowanie odpowiednich ćwiczeń rozciągających (5 – 10 minut na początku i tyle samo na końcu). Druga część rozgrzewki powinna być ukierunkowana na przygotowanie stawów, które szczególnie będą obciążone podczas treningu.

Jak w każdym przypadku, również rozgrzewka powinna być wyważona. Pamiętajcie, że zbyt intensywna i forsowna może doprowadzić do przedwczesnego wyczerpania się niezbędnej energii potrzebnej podczas właściwego wysiłku, natomiast za słaba i zbyt krótka sprawi, że konieczna temperatura ciała nie zostanie osiągnięta, czego skutkiem mogą być różne dolegliwości, urazy i kontuzje. Zatem z werwą lecz rozsądnie zabierajmy się do ćwiczeń, bo w zdrowym ciele zdrowy duch!

www.zdrowie.fit.pl