W ciągu 15 lat (od 1985 do 2000r.) aż pięciokrotnie wzrosła liczba osób chorych na cukrzycę. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że do 2025 roku liczba pacjentów wzrośnie do ok. 300 mln. Zagrożeni tą chorobą są przede wszystkim mieszkańcy krajów rozwijających się. Główną przyczyną takiego stanu jest styl życia – zbyt mało ruchu, niezdrowe nawyki żywieniowe, pomijanie badań profilaktycznych. Cukrzyca jest jedną z pięciu najczęstszych przyczyn śmierci w krajach rozwiniętych. Z powodu powikłań tej choroby umiera więcej osób niż na AIDS. Wiele osób, które słyszą o swojej chorobie, traci nadzieję na normalne życie. Jednak cukrzyca nie przekreśla możliwości bycia aktywnym.
Najczęstszymi powikłaniami po cukrzycy są utrata wzroku, niedokrwienie kończyn dolnych, zawał serca, choroba wieńcowa, niewydolność nerek, czasem impotencja.
Wiedza Polaków na temat samej cukrzycy i sposobach je zapobiegania jest bardzo niska. To wszystko prowadzi do częstego jej występowania i braku kontroli nad nią. Co piąty Polak nigdy nie wykonał badania stężenia glukozy we krwi, a jedynie 26% Polaków deklaruje, że robi to co roku.
Cukrzyca może dotknąć każdego, bez względu na wiek i płeć. Badania pokazują, że ponad połowa z nas jest zdania, że zachorować mogę jedynie osoby z nadwagą i otyłe czy obciążone genetycznie. Wielu Polaków jest zdania, że na pojawienie się cukrzycy ma wpływ niezdrowe jedzenie – słodkie, tłuste potrawy, picie słodkich napojów czy niezdrowy styl życia. Według badań co trzeci Polak nie jest świadomy, jakie konsekwencje może nieść nieleczona choroba. Wielu badanych uważa, że cukrzyca jest niezależna od człowieka i nie sposób jej zapobiec.
Cukrzycę dzielimy na cztery typy. Cukrzyca typu 1 występuje na skutek zniszczenia komórek beta zlokalizowanych w trzustce i wydzielających insulinę. Aby utrzymać się przy życiu i zdrowiu konieczne jest przyjmowanie insuliny. Cukrzyca typu 2 jest spowodowana zmniejszoną wrażliwością tkanek organizmu na insulinę. Na pojawienie się cukrzycy typu 2 ma wpływ wiele czynników, m.in. nadmierna masa ciała i zły sposób odżywiania.
Cukrzyca typu 3 powstaje w wyniku chorób, takich jak poalkoholowe uszkodzenie trzustki, choroby endokrynologiczne. Typ 4 to inaczej cukrzyca ciążowa, występująca w okresie ciąży i ustępująca po rozwiązaniu. Może wywołać uszkodzenie rozwijającego się płodu.
W grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę są osoby z rodzin genetycznie obciążonych tą chorobą, chorujące na nadciśnienie tętnicze, otyłość brzuszną, infekcje skóry, z podwyższonym cholesterolem.
By przekonać się czy choroba się u na nie rozwija, warto wykonać proste badanie poziomu glukozy we krwi. Badania powinny wykonywać również kobiety zanim zaplanują ciążę, kobiety, który urodziły dziecko o masie ciała powyżej 4 kg czy osoby z nadwagą
Cukrzycy nie zawsze możemy zapobiegać, tak jest w przypadku cukrzycy typu 1. Jednak ważnym krokiem w walce z cukrzycą jest między innymi aktywność fizyczna. Z rozpoczęciem regularnych ćwiczeń wiążą się liczne korzyści. Osoby, które podejmą się tego, tylko z pozoru, trudnego wyzwania poprawią swą sprawność fizyczną. Ponadto poprawią elastyczność stawów i mięśni oraz ich napięcie, zwiększą swą koncentrację, zredukują stres i napięcie, zapobiegną osteoporozie, a także zmniejszą apetyt, co pomoże im również w walce z otyłością. Głównymi sposobami walki z otyłością są ograniczenie kaloryczności posiłków i zwiększenie aktywności fizycznej. Badania prowadzone w Finlandii i USA wykazały, że zmniejszenie kaloryczności posiłków o 500 kalorii na dobę i umiarkowany wysiłek fizyczny (30 minut dziennie) pozwalają zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy aż o 58 proc.
Dla ludzi z cukrzycą korzyści płynące z regularnego ćwiczenia są dodatkowo jeszcze większe. W momencie zwiększonego wysiłku fizycznego mięśnie kurczą się i rozluźniają zużywając glukozę, by uzyskać energię. Aby sprostać temu zapotrzebowaniu na energię cukier jest usuwany z krwi podczas ćwiczeń i po nich. To obniża poziom cukru we krwi.
Pamiętaj- łącząc odpowiednio skomponowaną dietę, uzupełnioną o właściwe preparaty z prowadzonymi systematycznie ćwiczeniami, można nie tylko wspierać leczenie cukrzycy, ale także przeciwdziałać jej wystąpieniu. Dodatkowo poprawiamy swoją kondycję wygląd oraz samopoczucie.
www.zdrowie.fit.pl