Szacuje się, że na osłabienie układu kostnego narażonych jest ponad 8 milionów Polaków. To ponad 1/5 osób mieszkających w naszym kraju. Ta zatrważająca statystyka każe zapytać, dlaczego osłabienie kości jest w Polsce tak powszechne. Czy problem leży tylko w diecie?
fit.pl
2010-12-17 00:00
Udostępnij
Walcz o mocne kości
Pamiętacie reklamy produktów mlecznych, które straszą osłabieniem kości? Tak się dzieje, jeśli w naszym organizmie brakuje wapnia. Choroba, którą wywołuje niedobór tego składnika znana jest z nazwy większości z nas – to osteoporoza. Mimo tego, że pobieżnie wiemy czym ona skutkuje, niewiele mówi się o tym, jak rzeczywiście jej zapobiegać. Jak skonstruować dietę, aby dostarczyć organizmowi optymalną dawkę niezbędnego wapnia? Czytajcie dalej, a dowiecie się!

Osteoporoza – straszak na starszych, młodszych i sportowców

O chorobach krążą stereotypy, które wpływają na niewłaściwe postrzeganie przez nas przebiegu, przyczyn i sposobów zapobiegania tym chorobom. Zarówno władze państwowe, jak i organizacje pozarządowe starają się walczyć z tymi stereotypami za pomocą edukacji społeczeństwa. Od kilku lat w Polsce skutecznie przeprowadza się społeczne kampanie informacyjne o tematyce zdrowotnej. Kampania związana z osteoporozą przeprowadzona była w 2003 roku. Z pewnością przypominacie sobie także kampanie dotyczące raka piersi lub picia mleka przez dzieci. Promowany jest także sport, zwykle jednak ogólnymi hasłami, mającymi uświadomić nam, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Niewiele osób wie jednak, że ruch powoduje lepszą pracę układu nerwowego, a w tym przysadki, która steruje procesami hormonalnymi. Dlatego ruszając się – wpływamy pozytywnie między innymi na stan uwapnienia naszego układu kostnego.



Kto jest w grupie ryzyka?

Mimo prowadzenia kampanii mających na celu informowanie nas o chorobach, ilość informacji, która rzeczywiście dociera do nas na ich temat, jest dość ograniczona. Dlatego właśnie osteoporoza nadal błędnie uważana jest przez wielu za chorobę układu kostnego, która dotyczy wyłącznie:

• osób starszych (u których metabolizm wapnia zostanie zakłócony, w związku z czym poziom jego przyswajalności maleje)
• kobiet po menopauzie lub w jej trakcie (co związane jest z zaburzoną gospodarką hormonalną)

[-------]

Tymczasem na odwapnienie kości cierpieć mogą także: 6 -osteoporoza 300
• osoby, których dieta uboga jest w wapń
• sportowcy – szczególnie jeśli mają ku temu dziedziczne skłonności. Zastanówcie się, czy w żeńskiej linii (od strony mamy) w rodzinie choruje lub chorował ktoś na osteoporozę – jeśli tak, wy również jesteście w grupie podwyższonego ryzyka.

Jak zapobiegać osteoporozie?

Zapobieganie osteoporozie dotyczy jednak nas wszystkich – nie tylko szczególnie narażonych – ponieważ profilaktyka przeciw osteoporozie zwyczajnie wpisuje się w standardy zdrowego trybu życia.

Co zatem robić?
• Unikaj używek. Palenie i picie w nadmiernych ilościach nie pomagają kościom, ale skutecznie przeszkadzają w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, w tym – w przyswajaniu składników mineralnych
• Uaktywnij się! Siedzący tryb życia i brak sportu powodują zanikanie tkanki mięśniowej oraz zaburzają funkcje organizmu. Ważne jest także, że sprawność układu krwionośnego, który jest odpowiedzialny za prawidłowe transportowanie i wchłanianie wapnia w organizmie, zależna jest od aktywności naszego organizmu. To znaczy, że jeśli się nie ruszamy, powodujemy degenerację układu krwionośnego, a co za tym idzie – upośledzenie wchłaniania wapnia
• Stosuj prawidłową dietę – to znaczy dietę bogatą w łatwo przyswajalny wapń. Pamiętaj jednak, że bez ruchu dieta nie będzie tak skuteczna!

Gdzie szukać „zdrowego” wapnia?

Zdrowa dieta i dbałość o własne ciało, aby mogło one przyswoić dostarczone przez pożywienie składniki to podstawa życia bez dolegliwości fizycznych. Wapnia, dzięki któremu unikniemy osteoporozy, szukajmy oczywiście przede wszystkim w jedzeniu – produktach mlecznych oraz składnikach bogatych w minerały – takich, jak na przykład algi morskie i glony.

Te drugie stanowią podstawę nie tylko zdrowego pożywienia, ale i odżywczych kosmetyków (maseczki, kremy czy serum), ponieważ skoncentrowane w nich pierwiastki występują w bardzo dużym natężeniu – w naturalnym środowisku, a więc w postaci najłatwiej przyswajalnej dla organizmu.

Dlatego też algi stały się mocno eksploatowanym źródłem wapnia używanego w celu produkcji suplementów diety. Suplementy diety bogate w wapń i inne istotne składniki zapobiegające osteoporozie są istotnym elementem diet. Stosuje się je powszechnie: nie tylko sportowcy, ale osoby odchudzające się, stosujące specjalny sposób odżywiania z powodów zdrowotnych, kobiety podczas menopauzy i osoby starsze – pod warunkiem, że są bezpieczne. A takie bezpieczeństwo daje wyłącznie atestowany preparat, którego skuteczność została naukowo potwierdzona.

[-------]

Jak wapń, to Aquamin

Takie kryteria spełnia Aquamin – substancja będąca składnikiem suplementów diety firmy Milkoshake (www.milkoshake.pl). Mając w Polsce wyłączność na zastosowanie Aquaminu w swoich sport-all-grupaproduktach, Milkoshake potwierdza jego skuteczność. Wytworzony z czerwonych glonów morskich, bogaty jest w naturalnie przyswajalny wapń i wiele innych cennych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składników mineralnych.

W odróżnieniu od węglanu wapnia stosowanego w innych suplementach diety, Aquamin nie nadaje „kredowego” posmaku. Jest również łatwiej przyswajalny oraz łatwiej zastosować go w wielu dietetycznych potrawach – pozwala na to jego struktura chemiczna. To szerokie spektrum zalet czyni z Aquaminu substancję, której właściwości znacznie przewyższają preparaty istniejące dotąd na polskim rynku.

W przypadku każdej choroby łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Często jednak nie wiemy nawet, że znajdujemy się w grupie ryzyka. Ciężko stosować profilaktykę przeciw wszystkim chorobom świata. Zapobieganie osteoporozie dotyczy jednak szczególnie sportowców, osób starszych i tych, w których rodzinie występuje ta choroba. Narażone są także kobiety w czasie menopauzy oraz osoby prowadzące siedzący tryb życia i odżywiające się niezdrowo. Jeśli należysz do którejś z tych grup – pomyśl nie tylko o zmianie stylu życia na zdrowszy. Warto wzbogacić też swoją dietę o efektywne i bezpieczne środki dostarczające twojemu organizmowi niezbędnych składników – pomyśl o odpowiednich dla Ciebie suplementach diety.

www.fit.pl