Ma on bardzo silny wpływ nie tylko na samopoczucie, ale także generuje problemy w układzie pokarmowym. Dlaczego stres tak mocno działa na nasz organizm i jak zapobiegać jego nieprzyjemnym skutkom?
Ból brzucha a stres
Stres ściśle związany jest z układem pokarmowym i wpływa na niego tak silnie, że właśnie w tym obszarze najszybciej odczuwamy jego efekty. Ból brzucha, biegunka, nudności czy utrata apetytu to tylko niektóre z objawów długotrwałego stresu.
Dlaczego się stresujemy?
Stres towarzyszy nam przez całe życie, warto jednak odróżnić stres pozytywny i negatywny. Ten pierwszy wiąże się z ekscytacją i jest reakcją na przyjemne wydarzenia – ślub, narodziny dziecka czy egzamin na prawo jazdy.
Choć stresujemy się, nasz organizm radzi sobie z tymi uczuciami i pozwala wrócić szybko do normalności. Stres długotrwały, wywołany trudną sytuacją, konfliktem czy pracą, odbija się na naszym zdrowiu bardziej i znacznie poważniej.
Duże znaczenie ma w tym przypadku osobowość danego człowieka oraz to, jak reaguje na niepowodzenia. Ważne jest również jego nastawienie i podejście. Warto zacząć więc od nauki pozytywnego myślenia oraz radzenia sobie w cięższych momentach życia.
Jak stres wpływa na układ pokarmowy?
Układ pokarmowy jest bardzo wrażliwy na nasz stan emocjonalny. Szybko odczuwamy niepokój w żołądku, brak apetytu lub nadmiernie się objadamy, pojawia się biegunka albo zaparcia, trudności w przełykaniu, wymioty.
Przy długotrwałym stresie ujawniają się często poważniejsze choroby, m.in.:
- zespół jelita wrażliwego,
- wrzody na żołądku,
- nerwica układu pokarmowego.
Nawet jednak przy stosowaniu wszelkich leków czy probiotyków lub innego leczenia, najważniejsze jest zminimalizowanie (najlepiej wyeliminowanie) źródła stresu. Dopiero wtedy możemy podjąć kroki, jakie pomogą podreperować nieco nasze zdrowie.
Jak chronić układ pokarmowy?
Układ pokarmowy narażony na wpływ stresu trzeba traktować wyjątkowo dobrze. Przede wszystkim należy wprowadzić odpowiednią dietę, która uspokoi jelita i przyniesie im ulgę. Ważne jest nawadnianie organizmu oraz dołączenie do jadłospisu więcej produktów zawierających błonnik. Reguluje on pracę układu pokarmowego, daje uczucie sytości i pobudza perystaltykę jelit.
Błonnik znajdziemy w:
- warzywach,
- owocach,
- orzechach,
- nasionach,
- produktach zbożowych.
Więcej porad o odżywianiu można znaleźć np. na stronie: http://wiem-co-jem.pl/dieta-zespol-jelita-drazliwego/
Uwaga! Bardzo istotna jest aktywność fizyczna, która dodatkowo pomoże rozładować stres i dotlenić organizm, spojrzeć z dystansu na problemy oraz zrelaksować się choć na chwilę. Dla żołądka zbawienne będą probiotyki, zawierające dobre bakterie.
Łagodzą dolegliwości trawienne i odbudowują florę bakteryjną. Probiotyk może być przyjmowany w postaci preparatu aptecznego lub z pożywieniem. Najwięcej probiotyków znajdziemy w jogurcie naturalnym, kefirze i kiszonkach.