Fizjoterapia po ciąży? Dlaczego warto udać się do fizjoterapeuty po porodzie?

Ciąża to czas, kiedy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Ciało kobiety się zmienia, a po porodzie potrzebuje sporo czasu, aby wrócić do dawnego wyglądu. Musisz wiedzieć, że ciąża to nie tylko zmiany, które widoczne są gołym okiem. Wiele zmian nie widzimy, a pomimo tego mają one miejsce. Dlaczego wizyta u fizjoterapeuty po porodzie jest konieczna i w jakich problemach może pomóc ten specjalista?
Aleksandra Załęska
Wczoraj 17:06
Udostępnij
Fizjoterapia po ciąży? Dlaczego warto udać się do fizjoterapeuty po porodzie?

W jakich problemach po porodzie pomoże Ci fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta to specjalista, do którego powinna udać się każda kobieta po porodzie. Niestety nie zawsze tak się dzieje, co może prowadzić do pewnych problemów u kobiety w przyszłości. Do fizjoterapeuty należy się udać około 4-6 tygodni po porodzie.

Do problemów często występujących po porodzie, zalicza się:

• Nietrzymanie moczu – do tego problemu prowadzą słabe mięśnie dna miednicy. Mięśnie te ulegają rozciągnięciu w czasie porodu. Problem nietrzymania moczu pogłębia się w wyniku większej liczby ciąż.

• Rozejście mięśnia prostego brzucha – do rozejścia mięśnia prostego brzucha dochodzi już w ciąży. Powiększający się brzuch powoduje rozejście mięśni na boki. Oczywiście po porodzie odstęp pomiędzy mięśniami się zmniejsza, jednak nie wraca do dawnego stanu. Eliminacja tego problemu zawsze, powinna odbywać się pod okiem specjalisty. Niektóre z ćwiczeń są niewskazane w tej sytuacji, dlatego treningi na własną rękę mogą być złym rozwiązaniem.

• Powstanie zrostów – zrosty powstałe po pęknięciu, nacięciu krocza mogą powodować ból, ciągnięcie, ale również dolegliwości bólowe w czasie stosunku. Niezbędne jest nadzorowanie gojących się ran zarówno tych po porodzie siłami natury, jak i cesarskim cięciu.

• Wypadanie narządu rodnego – niestety jest to poważny problem, powodujący wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Tutaj winowajcą także są słabe mięśnie dna miednicy. Do dolegliwości wynikających z tego problemu, zalicza się: ból w czasie stosunku seksualnego, ból pleców w odcinku lędźwiowym, nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych, nietrzymanie moczu.

Dlaczego kobieta powinna zadbać o sobie po porodzie?

Pominięcie pewnych kwestii może mieć przykre konsekwencje w przyszłości. Nawet, gdy połóg przebiega prawidłowo i kobieta nie zauważa żadnych nieprawidłowości, powinna udać się w odpowiednim momencie do fizjoterapeuty. Specjalista ten profesjonalnie oceni stan narządów rodnych, dojące się rany i mięsień prosty brzucha. W zależności od potrzeby wdrożone zostaną tutaj odpowiednie działania, a także pacjentka dostanie zalecenia, między innymi dotyczące wykonywania ćwiczeń w domu.

Rezygnacja z wizyty u fizjoterapeuty po porodzie może w przyszłości doprowadzić do wielu problemów. Uniknięcie tychże komplikacji jest oczywiście możliwe, jeśli w porę zostaną wdrożone odpowiednie ćwiczenia. W ten sposób ciało kobiety po porodzie wróci do dawnego stanu i sprawności.

Odpowiednie ćwiczenia, w tym też fizykoterapia wpłyną również korzystnie na samopoczucie kobiety. Jest to bardzo ważne, ponieważ wiele zmian zachodzących w ciele kobiety, może budzić nawet frustrację i nie akceptowanie samej siebie. Poznanie swojego ciała i wdrożenie właściwych terapii pozytywnie przełoży się na komfort psychiczny, lepszą akceptację, a także pozwoli poznać swoje ciało i cieszyć się w pełni macierzyństwem.

Czy wizyta u fizjoterapeuty może być krępująca?

Wizyta u fizjoterapeuty może krępować kobiety po porodzie, tak samo, jak wizyta u ginekologa. Trzeba jednak wiedzieć, że specjalista ten jest po to, aby pomóc. Wybierając ten właściwy i przede wszystkim profesjonalny gabinet fizjoterapeutyczny, możesz liczyć na fachowe podejście. Zachowanie pełnej intymności pozwoli Ci poczuć się lepiej w tym miejscu.

Wizyta po porodzie może budzić jeszcze większy lęk. Największym problemem jest w tym przypadku obawa przed bólem.

Chociaż ból po porodzie kobiety zapominają dosyć szybko, to jednak nacięcie krocza, gojąca się rana, czy blizny po cięciu cesarskim nie jest przyjemnym doznaniem dla kobiety, która dodatkowo musi opiekować się swoim nowo narodzonym dzieckiem.