W erze Internetu dużo dzieci zamienia ruch na przebywanie przed komputerem. Przy biurku, włącznie z czasem spędzonym w szkole, przesiadują blisko 9 godzin dziennie. Niestety przybierają przy tym nieprawidłową postawę, która zamienia się w trudny do zwalczenia nawyk. Ciągłe powtarzanie „siedź prosto” lub „nie garb się” nie nauczy dziecka prawidłowej postawy. Zdaniem wielu specjalistów o zdrowy kręgosłup najmłodszych powinniśmy zadbać już w momencie projektowania ich pokoju i przestrzeni pracy.
Meble szyte na miarę
Podstawowa zasada ergonomii mówi o tym, że każdy mebel powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dlatego tak ważne jest, by przy zakupie biurka dla dziecka nie kierować się tylko walorami estetycznymi, ale przede wszystkim mieć na uwadze jego funkcjonalność.
Biurko powinno wymuszać prawidłową postawę. Znaczący wpływ na jakość siedzenia ma krzesło. Niewygodne lub za małe będzie tylko prowokowało dziecko do przyjęcia nieprawidłowej postawy. Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na dwa elementy: możliwość zmiany wysokości i wysunięcia siedziska oraz wyprofilowanie. Jeśli te cechy zostaną odpowiednio zaprojektowane, mebel ten będzie idealnie podpierał odcinek lędźwiowy kręgosłupa, co wpłynie na większy komfort pracy przy biurku. Jednak nawet najlepszy fotel nie spełni swojej funkcji, jeśli dziecko nie będzie przestrzegało kilku ergonomicznych zasad.
Zasady utrzymania właściwej postawy podczas siedzenia
1. Przedramiona oprzyj lekko na biurku lub poręczach krzesła
2. Głowę trzymaj prosto i nie wyginaj szyi
3. Plecy oprzyj o oparcie krzesła
4. Ustaw głębokość siedziska krzesła tak, by uda nie stykały się z brzegiem siedzenia
5. Całą powierzchnię stóp postaw swobodnie na podłodze lub podnóżku
6. Nogi ugnij pod kątem prostym i zapewnij im odpowiednią ilość miejsca
Nie od dziś wiadomo, że siedzenie przed komputerem jest ulubioną rozrywką większości dzieci. Siedząc przed monitorem maluchy często garbią się, a w takiej pozycji łatwo dochodzi do przeciążeń kręgosłupa. Monitor komputera ustawiamy w bezpiecznej dla wzroku odległości (50-70 cm), na równi lub nieco niżej blatu. Oczy pracują znacznie sprawniej, jeżeli patrząc na środek ekranu są skierowane lekko w dół. Ponadto istotne jest, by klawiatura znajdowała się na matowej, nieśliskiej powierzchni. W przypadku gdy jest ona wyższa niż 3 cm, na biurku powinny znaleźć się dodatkowo specjalne podkładki pod nadgarstki.
Pamiętajmy, że żadna z czynności wykonywanych przy biurku nie może wymuszać przyjęcia nienaturalnej, obciążającej kręgosłup pozycji. Dlatego tak ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na odpowiednie dostosowanie tej przestrzeni do indywidualnych potrzeb dziecka. Dzięki temu nawet kilkugodzinna nauka przy biurku może okazać się przyjemniejsza
Zamiast kupować swoim pociechą kolejną grę, lepiej pójdź z nimi na basen, zapisz na zajęcia taneczne lub do szkółki tenisa. Być może maluchy już niedługo odkryją w sobie sportowe pasje?
www.zdrowie.fit.pl