1. Czym jest zwolnienie online?
2. Czy zwolnienie lekarskie online różni się od tradycyjnego?
3. Jak skorzystać ze zwolnienia lekarskiego online?
Czym jest zwolnienie online?
Elektroniczne zwolnienie lekarskie to nowa, cyfrowa wersja klasycznego L4. Jego drugą popularną nazwą jest e-ZLA, co wywodzi się od nazwy programu, za pomocą którego lekarze wystawiają ten typ dokumentu. Jeżeli zachorujemy, nie musimy już stawiać się w gabinecie lekarza osobiście - zamiast tego mamy opcję konsultacji zdalnej lub telefonicznej, na której również możemy uzyskać zalecenia co do leków czy też zwolnienie z pracy. Jest to bardzo wygodna opcja szczególnie w sytuacji, gdy naprawdę czujemy się słabo i nie mamy siły, by pójść do przychodni osobiście. Dodatkowo zwolnienie online prześlemy do pracodawcy znacznie szybciej, a jeżeli posiada on dostęp do platform PUE ZUS, dokument zostanie przekazany automatycznie.
Czy zwolnienie lekarskie online różni się od tradycyjnego?
Zwolnienie lekarskie elektroniczne wystawi nam lekarz online na spotkaniu przez internet, jednak możemy z niego skorzystać także przy okazji wizyty w gabinecie. L4 e nie różni się niczym od tradycyjnego zwolnienia poza formą - pierwszy dokument występuje w formie cyfrowej, a drugi w papierowej. Podobnie możemy również rozwiązać kwestię przyjmowanych leków. Recepta online jest obecnie dużo bardziej przystępną formą przedłużania terapii, którą możemy uzyskać na zarówno osobistej, jak i elektronicznej konsultacji ze specjalistą.
Jak skorzystać ze zwolnienia lekarskiego online?
Aby móc uzyskać L4 przez internet musimy w pierwszej kolejności skorzystać z konsultacji online. Należy ją wykupić, podobnie jak wizytę prywatną, lub też umówić się na rozmowę z lekarzem z naszej przychodni publicznej. Podczas rozmowy specjalista przeprowadzi z nami wywiad w taki sam sposób, jak w przypadku wizyty w gabinecie i na tej podstawie zadecyduje, czy potrzebujemy przerwy i na jak długo. Przy zwolnieniu lekarskim online często nie będziemy musieli robić nic więcej, ponieważ trafi ono od razu do naszego pracodawcy.