Magiczny aerobik
Dobór ćwiczeń i kolejność decydują o tym czy wzmacniamy układ sercowo-naczyniowy i oddechowy, czy nie! Podczas ich wykonywania następuje szybka wymiana tlenu i skuteczne dostarczanie go do wszystkich części ciała (mięśni), które są trenowane.
Lekcję rozpoczynać należy powoli i stopniowo podnosić jej intensywność oraz zwiększać zakres i obszerność ruchu. Przez pierwsze trzy minuty należy unikać podskoków, raptownych bocznych skrętów do momentu wystarczającego rozgrzania stóp i kolan.
Ćwiczenia powinny być tak zróżnicowane, aby angażowały jak największą ilość mięśni jednocześnie. Układ wymaga jednakowego stopnia koordynacji obu rąk i nóg. Nie należy jednak wybierać zbyt trudnej kombinacji. Trzeba dostosować ją do poziomu uczestników lekcji, ucząc małych fragmentów, które następnie łączymy w całość. Należy wystrzegać się więcej niż ośmiu powtórzeń intensywnych podskoków, gdyż mogą one spowodować przeciążenie stawów, a w konsekwencji kontuzję.
Należy oddychać równo nosem i ustami i unikać głębokich wdechów. Lekcja aerobiku powinna odbywać się na drewnianej podłodze, która jest sprężysta lub na specjalnie przystosowanej macie.
Muzyka powinna być rytmiczna i porywająca, a jej tempo wahać się od 130-155 bitów na minutę, w zależności od rodzaju lekcji; high impact, low impact, combo, czy low impact z ciężarkami.