Przyjście na świat dziecka to niepowtarzalne przeżycie dla obojga rodziców... podobnie jak pierwsza kąpiel malucha
fit.pl
2009-06-03 00:00
Udostępnij
Kąpiel dziecka krok po kroku
Przyjście na świat dziecka jest ekscytującym i niepowtarzalnym przeżyciem dla obojga rodziców. Czas radości, pełen jest także trosk o zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Wśród rozterek, które trapią rodziców pytań, są także te dotyczące sposobu właściwej pielęgnacji niemowlęcia i troski o jego skórę.

ruch wodyPierwsza kąpiel niemowlęcia w domu, to dla wielu rodziców ogromny stres. Pojawia się wówczas szereg pytań: jak trzymać dziecko, jaki kosmetyk do kąpieli wybrać, ile czasu powinna trwać kąpiel, jak wycierać i wiele innych. Na kilka z tych pytań postaramy się odpowiedź od zaraz.

Krótka lekcja fizjologii
Skóra niemowląt i małych dzieci jest nieporównywalnie bardziej wrażliwa i delikatna niż skóra dorosłych. Ten naturalny płaszcz chroniący całe ciało jest w pierwszych miesiącach życia jeszcze cienki (zwłaszcza u wcześniaków). Zawiera dużo wody a mało tłuszczu, z tego powodu cechuje się dużą przepuszczalnością i wszelkiego rodzaju szkodliwe substancje mogą łatwo przez nią przenikać. Gruczoły łojowe i potowe w skórze niemowlęcia są niedojrzałe. Ich naturalne właściwości, chroniące ciało przed podrażnieniem, wnikaniem brudu, działaniem bakterii czy grzybów jeszcze się nie rozwinęły. Zanim skóra zacznie sobie lepiej radzić sama, trzeba ją wspomagać, bo jest szczególnie narażona na wysuszenie i podrażnienie. Na co dzień skóra niemowlęcia wymaga, więc specjalnej pielęgnacji.
palec mamuni
Kąpiel to podstawa
Kąpiel należy do podstawowych zabiegów w pielęgnacji noworodków i niemowląt. Jest rutynowym zabiegiem wykonywanym każdego dnia. Jeśli wszystkie działania przeprowadzone zostaną prawidłowo, szybko zauważycie, że Wasze dziecko rozkoszuje się pluskaniem w ciepłej wodzie. Czuje się ono wtedy jak w swoim żywiole - przypomina to mu wody płodowe, jego wcześniejsze otoczenie. Kąpiel niemowlęcia służy, więc nie tylko czystości, ale także przyjemności. Ciepła woda nie tylko pieści skórę dziecka, ale również działa kojąco. U niemowląt miłość dociera przez skórę. Nawet odrobinę czułości odbiera ono i zapamiętuje na zawsze. Stały, pełny miłości kontakt jest najlepszym środkiem dla jego cielesnego i duchowego rozwoju. Dzieci, które w pierwszych miesiącach życia są często pieszczone i brane na ręce, czują się dobrze i bezpiecznie. Wytwarza się u nich pewność i ufność, dzięki którym staja się później towarzyskimi, wrażliwymi i zdolnymi do miłości ludźmi.

 [-------]

Kąpiel powinna rozpoczynać się od twarzy, którą przemywamy czystą, przegotowaną wodą. Następnie myjemy pozostałe części ciała. Włosy mogą być myte dwa, trzy razy w tygodniu, mydłem lub szamponem przeznaczonym dla niemowląt.

Uwaga
Do momentu odpadnięcia pępowiny i całkowitego zagojenia się rany pępkowej (tydzień do dwóch tygodni) nie powinniśmy pępka zanurzać w wodzie (można go jedynie przemywać za pomocą delikatnej gąbki). 

ABC przed kąpielą bobas z rybka
Dziecko jest istotą bardzo wrażliwą i każda zmiana w otoczeniu wywołuje u niego lęk i stres. Aby zminimalizować przykre doznania, należy maluszkowi zapewnić atmosferę spokoju, powtarzalności czynności i ładu. Wyżej wymienione czynniki są niezbędne, aby wyzwolić poczucie bezpieczeństwa.

Kąpielowe ABC brzmi następująco:
  • temperatura pokoju powinna wynosić co najmniej 22 stopnie C,
  • wanienkę należy wypełnić wodą mniej więcej do połowy ( przy pierwszych kąpielach wody powinno być znacznie mniej),
  • temperatura wody powinna wynosić około 37 stopni C (sprawdzamy za pomocą termometru!),
  • dodać kosmetyku do kąpieli dla niemowląt,
  • na dnie wanienki położyć złożoną pieluszkę lub specjalną matę antypoślizgową,
  • należy przygotować ciepły, miękki ręcznik frotte,
  • początkowo czas kąpieli nie powinien przekraczać 6-7 minut,
  • po kąpieli zawinąć dziecko w ciepły ręcznik frotte, ale nie wycierać, tylko bardzo ostrożnie osuszyć. 

Preparaty do kąpieli
Rozumiejąc, jak funkcjonuje skóra niemowlęcia i odpowiednio ją pielęgnując, możemy uchronić dziecko przed licznymi dolegliwościami. Ważny jest również odpowiedni dobór produktów. Dla wyjątkowo delikatnej skóry niemowląt szczególnie korzystne mogą okazać się produkty do pielęgnacji zawierające substancje, które delikatnie pielęgnują i myją skórę. Dla wszystkich niemowląt i dzieci dermatolodzy polecają kosmetyki nawilżające dodawane do kąpieli. Jeśli maluch jest narażony na działanie czynników powodujących nadmierne wysuszenie skóry (słońce, klimatyzacja, centralne ogrzewanie), dobrze jest też posmarować go którymś z preparatów nawilżających (niezawierającym żadnych substancji zapachowych i barwników, a także mocznika i kwasu salicylowego), a przy niskiej temperaturze dodatkowo tłustym kremem ochronnym. Oferta rynkowa w zakresie preparatów do kąpieli jest bardzo szeroka. Dostępne są płyny do kąpieli, żele do kąpieli, szampony, mydełka w kostce, płynie, pianki, emulsje, płyny 2w1.


Płyny do kąpieli


Szampony

Mydełka i pianki do mycia

Mydełka w formie kostki to najbardziej tradycyjne produkty. Unowocześniona ich wersja to mydełka w płynie, a zupełną nowością są preparaty w piance. Te ostatnie to wspaniały kosmetyk na wszelkie wyjazdy. Korzystając z pianki jesteśmy zabezpieczeni przed rozlanie się kosmetyku i zabrudzeniem ubranek. Doza pianki wystarcza na umycie rączek dziecka, a niewielka ilość wody umożliwia spłukanie preparatu.

dr A.Czarnewicz-Kamińska
www.fit.pl