Jak to przełożyć na działania? Technika opanowała nasze życie i spędzamy coraz więcej czasu siedząc, a jednocześnie średnia długość życia Europejczyków wydluża sie z roku na rok, konieczna jest rekompensata tego stanu ruchem i innymi dobroczynnymi dla zdrowia działaniami. Nie dziwią wyniki badań wskazujące, iż co 5 klub fitness w Europie Zachodniej ma na uwadze rozwój w prozdrowotnym kierunku.
Prześledźmy dla kogo i co jest zalecane:
Profilaktyczne programy prozdrowotne winny obejmować ofertą wszystkie możliwe grupy: od poczęcia – ćwiczenia dla kobiet w ciąży, mama i dziecko, specjalistyczne dla dzieci, nastolatków, poprzez seniorów (personalne treningi indywidualizujące i rekompensujące rodzaj pracy), specjalistyczne dla wyczynowców czy osób po urazach i specyficzne dla osób w wieku emerytalnym.
Wzory z natury i dawnych sprawdzonych systemów
Korzystając z wielowiekowych doświadczeń Tradycyjnej Medycyny Chińskiej kluby czy hotele wellnes oferują porady prozdrowotne, zalecenia dietetyczne zabiegi akupunktury czy akupresury specjalistów TMC, profilaktyczne zajęcia Qi-gong, Tai-chi czy wręcz pomiary energii i jej równowagi w organizmie poprzez system „i-health”, polegający na elektronicznym pomiarze stanu energii w meridianach (na końcach palców dłoni i stop ) i ewentualnej (w razie potrzeby) ich stymulacji.
Fragment wywiadu z dr .K. Romanowskim specjalistą Tradycyjnej Medycyny Chińskiej:
”Ludzie naszej cywilizacji chorują z powodu braku ruchu. Znaczna część mieszkańców krajów uprzemysłowionych prowadzi siedzący tryb życia. Brak dostatecznej ilości ruchu powoduje chroniczny stan zastoju krążenia energii i płynów wewnętrznych. Niezależnie od tego, życie w nacisku czasu powoduje również chroniczny stan napięcia ciała. Często nie jest to nawet uświadomione. Ratunkiem jest właściwa aktywność fizyczna. Dla każdego konieczna jest nie tylko odpowiednia ilość ćwiczeń rozciągających, ale także pewna wiedza na temat oddychania. Zaburzenie prawidłowego toru oddychania jest ściśle związane z chronicznym napięciem ciała. Zazwyczaj ludzie oddychają chaotycznie, pospiesznie i płytko, z częstymi okresami bezdechów. Chińczyk powiedziałby, że stan umysłu takiego człowieka jest taki jak jego tor oddychania: chaotyczny, pospieszny i płytki. To, co nam może pomóc, to odpowiednia ilość rozumnie programowanych ćwiczeń oraz właściwe, głębokie oddychanie. A codzienna gimnastyka winna mieć taką rangę jak podstawowe zabiegi higieniczne”.
Trening funkcjonalny
Jednym z prozdrowotnych rozwiązań jest nowo nazwany trening funkcjonalny (piszę tak, gdyż dobrzy instruktorzy i szkoleniowcy od dawna stosowali zasady pobudzania jak największej ilości zmysłów i prace we wszystkich płaszczyznach, z zaburzaniem równowagi – z wykorzystaniem ruchów naturalnych czy kompensujących przeważający ruch w ciągu dnia dla danego klienta).
Trening funkcjonalny ma swoje korzenie w rehabilitacji ruchowej. Powstał w Niemczech i Skandynawii, gdzie fizjoterapia i przygotowanie motoryczne są na najwyższym światowym poziomie.
Fizjoterapeuci opracowali ćwiczenia umożliwiające możliwie szybki powrót do obowiązków domowych lub pracy po nabytych urazach i operacji. Jeśli więc do zadań danej osoby w pracy należy podnoszenie ciężkich przedmiotów, rehabilitacja musi być na to ukierunkowana. Jeśli codzienna aktywność sprowadza się do obowiązków domowych, wtedy ćwiczenia będą skupione na zmienne obciążenia i wytrzymałość. Tym tropem idąc, odmiennie będzie wyglądała rehabilitacja np. maratończyka, gdzie wytrzymałość jest kluczowym kryterium.
[-------]
Trening funkcjonalny angażuje głównie mięśnie głębokie tułowia (core muscles). Większość akcesoriów fitness funkcjonalnością nawiązuje do urządzeń dedykowanych dla treningu siłowego, gdzie dominują ćwiczenia wyizolowane. Najczęściej rezultatem takich ćwiczeń jest poprawa wytrzymałości wybranych mięśni, co nie przekłada się na ogólną poprawę sprawności. W treningu funkcjonalnym próbujemy dostosować lub rozwinąć ćwiczenia w taki sposób, aby usprawnić codzienne funkcjonowanie człowieka oraz zapowiedz odnowieniu lub powstawaniu nowych urazów.
Korzyści płynące z treningu funkcjonalnego
Trening funkcjonalny wpływa na poprawę koordynacji ruchowej i stabilizację stawów, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji podczas ćwiczeń oraz codziennych obowiązków. Korzyści wynikają głównie z tego, iż nacisk kładziony jest na naturalne zdolności ciała do ruchu w 3 anatomicznych płaszczyznach. Natomiast siłowy na maszynach klasycznych, czy wyizolowane ćwiczenia na wolnych ciężarach mają ruch ograniczony zaledwie do jednej płaszczyzny, co jest nienaturalną formą ruchu ciała i może przyczynić się do utrwalenia nieprawidłowych wzorców ruchu lub kontuzji.
Badania porównujące tradycyjny trening siłowy na maszynach z treningiem funkcjonalnym, które w 2009 roku przeprowadził Keith C. Spennewyn dowodzą, iż trening funkcjonalny zapewnia wzrost siły większy o 58%, a poprawa koordynacji i równowagi o 196%, niż tradycyjny trening siłowy! A to wszystko przy jednoczesnej redukcji reakcji bólowych stawów o30%.
Koncepcje treningu funkcjonalnego znajdują swoje odbicie również w ofertach producentów sprzętu np. Technogym czy Cybex.
LIFE KINETIK – Nowoczesna gimnastyka mózgu
„Life Kinetik" to niemiecki program łączący optymalne (dla każdego indywidualnie dobrane) nowe elementy ruchu koordynacyjnego, ciągłego uczenia się. Stosując program Life Kinetik czerpiemy korzyści dla zdrowia poprzez szeroki, dopasowany program ruchowy, a nasz mózg funkcjonuje coraz lepiej, poprzez nowotworzące się snapsy. I co ciekawe, jest dla każdego; począwszy od dzieci, sportowców wyczynowych jak i dla biznesmenów i seniorów.
Każdy człowiek wykorzystuje swoje 100 miliardów komórek mózgowych inaczej, ale nikt z nas nie wykorzystuje ich nieskończonych możliwości. Celem programu jest stworzenie jak największej ilości połączeń nerwowych w mózgu. Dlatego nie ma w nim automatyzacji ruchu, tylko z treningu na trening zwiększanie zadań. Nasz mózg reaguje podczas treningu ruchowego podobnie, jak mięsnie dopasowując się do nowego zadania.
Niezależnie czy akurat biegamy, pływamy, gramy w piłkę, surfujemy po morzu czy wykonujemy precyzyjne ćwiczenia koordynacyjno-senesomotoryczne –nasz mózg jest lepiej dotleniany a po określonym czasie treningu jest w stanie tworzyć nowe komórki mózgowe, które zwiększają siec połączeń.
Jeszcze przed13 laty było to z medycznego punktu - niemożliwe. Potwierdziły to w1998 roku studia szwedzkich uczonych i dodatkowo zostało udowodnione, iz możliwości te można zwiększać stymulując odbudowę i produkcję szarych komorek specjalistycznymi ćwiczeniami. Może przykład najprostszego ćwiczenia; stojąc na jednej nodze, prawą ręką wykonujemy krążenia a lewą podrzucamy pikę, kolejny etap opaska na jedno oko i zmiana rak itd.
Dzieci stają się po treningu Liife Kinetic kreatywniejsze, uczniowie mają większą koncentracje, sportowcy osiągają lepsze wyniki , osoby pracujące lepiej wykonują swój zawód, seniorzy szybciej reagują w sytuacjach nietypowych czy ryzyka.
Autorzy programu sugerują, iż nawet po krótkim czasie stosowania ćwiczeń „Life Kinetik„ godzinę tygodniowo, odczuwalne są pierwsze pozytywne zmiany. Niejako potwierdzeniem skuteczności tej metody jest jej aktywne stosowanie w treningach sportowcow najwyższej klasy; narciarzy/np.kadra austriackich skoczków narciarskich i alpinistów: ostatnio wygrywający Marcel Hirsch /, biatlonistów, piłkarzy i golfistów.
Jeden z czołowych narciarzy niemieckich Felix Neureuther, po sukcesach w stosowaniu ćwiczeń napisał wraz z autorem metody Horstem Lutz książkę „Mój trening z LifeKinetik” . Podczas treningu np. balansował leząc na dwóch piłkach fitball, bądź stał na niestabilnej powierzchni unosząc sztangę czy żonglował piłeczkami przesuwając się na linie.
Coś od siebie – autorski SpineFit
W programie dla zdrowego silnego kręgosłupa połączylam elementy: Treningu funkcjonalnego (wybrane ćw. równoważne i stabilizujące z fitball, overball, taneczne, oddechowe i elongacyjne: zaczerpnięte z Qi-gong, Jogi i techniki Pilates, pobudzanie meridian z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej) i „life kinetic”, klasyczne ze szkoły kręgosłupa i tajemnice zrozumienia ciała funkcjonowania kręgosłupa. Zainteresowanych zgłębianiem tajników zapraszam na szkolenia w ramach programu Prozdrowotny Klub Fitness - najbliższe w lutym we Wrocławiu 18 i 19 lutego.
I życzę pełnego zdrowia i dobrej energii czerpanej również z ruchu Nowego Roku.
Najbliższe szkolenia:
Wrocław klub fitness - Błękitna La18 i 19.02 Pilates Balance Advance, Warsztaty Prozdrowotny Klub Fitness 19.02 /Live Kinetik, Fit Ball, Spine Fit , metodaBR, medyczne Qi-gong,Body Balet
Wrocław klub fitness - Błękitna Laguna - 28 i 29.01Pilates Balance Basic1
Szczecin klub fitness Mazowiecka 13 - 24 i 25.02 Pilates Balance Basic2
Szczecin klub fitness Mazowiecka 13 25-02 Warsztaty Prozdrowotny Klub Fitness 25-02 /Live Kinetik, Fit Ball, Spine Fit, metodaBR, medyczne Qi-gong, Body Balet
Zgłoszenia: jolanta.kuehbauch@gmail.com
dr Jolanta Ignaszewska - Kühbauch
www.fit.pl