Wszystko za sprawą tego, że ćwiczący dzięki zastosowaniu systemu fitness, m.in. dodają sobie energii, wzmacniają mięśnie całego ciała, pokonują zmęczenie i stres, kształtują prostą sylwetkę i walczą skutecznie z bólem pleców.
Czym jest Gyrokinesis?
Gyrokinesis opiera się na pracy nad stawami oraz mięśniami, zwłaszcza środkowej części ciała, poprzez rytmicznie wykonywany ruch, zbliżony do powolnego tańca ze specjalnym systemem oddechu. Chodzi głównie o zwiększenie elastyczności kręgosłupa, likwidację napięcia górnej części ciała oraz polepszenie całościowej koordynacji.
Twórcą systemu Gyrokinesis jest Węgier, Juliu Horvath, który stworzył program jogi dla tancerzy i zaczął prowadzić zajęcia w nowojorskim Central Parku oraz w kolejnych studiach fitness. Stopniowo dodawał do ćwiczeń nowe przyrządy i w końcu gyrokinesis przybrał swoją finalną formę. Dziś do treningu używa się mat, piłek oraz ławeczek, zaś przechodzenie od ćwiczenia do ćwiczenia przebiega płynnie i harmonijnie.
Istota Gyrokinesis
Istotą poszczególnych ćwiczeń są rotacje, skłony, skręty w przód, bok i tył. Powodują one uwalnianie napięć mięśni i stawów bez przeciążania ani bolesnego rozciągania na siłę. To wszystko odzwierciedla nową i starą koncepcję o zbawienności regularnego, umiarkowanego treningu, którą rozumieli starożytni oraz coraz częściej doceniają nowocześni trenerzy.
Według specjalistów Gyrokinesis nie forsuje ciała i nie narusza równowagi, powodując stres i kontuzję. Wykorzystuje on natomiast naturalną moc zwykłego ruchu polegającego na przywodzeniu i odwodzeniu kończyn w różnych płaszczyznach.
Zalety Gyrokinesis
Największą zaletą Gyrokinesis jest jest to, że ćwiczyć może dosłownie każdy. Nadaje się zarówno dla osób wygimnastykowanych, jak i dla seniorów, którzy mają kłopoty z poruszaniem się.
Oto, co zyskasz, ćwicząc:
- dodasz sobie energii na cały dzień i pokonasz zmęczenie oraz stres;
- rozciągniesz i wzmocnisz mięśnie całego ciała;
- pozbędziesz się bólu pleców i zyskasz prostą sylwetkę;
- ujędrnisz i wyszczuplisz brzuch;
- zaczniesz poruszać się lekko i z wdziękiem;
- poprawisz krążenie i zwiększysz dopływ tlenu do wszystkich ważnych organów wewnętrznych, m.in. mózgu i serca.[-------]
Przykładowe ćwiczenia:
1. BRZUCH I PLECY
Wyginanie grzbietu
Usiądź na stołku, rozstaw szeroko nogi i skieruj stopy na boki. Oprzyj dłonie na udach.
A. Zrób wdech i wygnij plecy, odchylając głowę w tył i wypychając pierś do przodu. Nie przesuwaj barków w tył. Zrób wydech. Z następnym wdechem wyprostuj plecy i wciągnij brzuch.
B. Zrób wydech i zaokrąglij plecy, aby poczuć rozciąganie w dolnej części. Nie opuszczaj głowy zbyt nisko. Zrób wdech i wyprostuj plecy. Powtórz 3 razy.
2. NOGI I BIODRA
Prostowanie nogi
Usiądź prosto na brzegu stołka, złącz nogi, stopy oprzyj na podłodze, a dłonie za sobą. Zrób wdech i napnij brzuch. Robiąc wydech, wyprostuj lewą nogę przed sobą (palce stopy skierowane w górę). Postaraj się jak najbardziej wyciągnąć nogę przed siebie. Robiąc wdech, wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz drugą nogą.
3. TUŁÓW
Unoszenie ramion
Usiądź na stołku, rozstaw szeroko nogi i skieruj stopy na boki. Oprzyj dłonie na udach.
A. Zrób wdech, przesuwając ugięte ręce w przód i w górę (dłonie zwrócone grzbietami na zewnątrz) i lekko wyginając grzbiet.
B. Wyprostuj i obróć ręce tak, aby były skierowane grzbietami do ciebie. Wyciągnij je jak najdalej po skosie w górę. Robiąc wydech, obróć ręce i przesuń je z powrotem przed siebie i w dół. Powtórz jeszcze 3 razy.
Wskazówki dla ćwiczących: Pamiętaj o tym, aby na początku przygotować sobie stabilny stołek i wygodne ubranie. Ćwicz co najmniej trzy razy w tygodniu, a najlepiej codziennie. Każdą serię powtórz trzy razy. Oddychaj przez nos i staraj się, aby twoje ruchy były płynne.
www.fit.p