Czym są węglowodany? Jaką role spełniaja w naszym organizmie? Co powoduje niedobór lub nadmiar węglowodanów?
fit.pl
2010-03-25 00:00
Udostępnij
Rola węglowodanów w organizmie człowieka
• to najbardziej ekonomiczne, przyswajalne i dostępne źródło energetyczne
• materiał zapasowy - ogólna zawartość węglowodanów u człowieka jest bardzo mała (we krwi 20g, glikogen w wątrobie – 110g i mięśniach- 250g; ogółem 350 – 450 g) co stanowi w przybliżeniu ok. 1600 do 1800 kcal) Taki zapas wystarcza jedynie na kilka godzin intensywnej pracy lub 12 – 13 godzin lekkiej. U sportowców zapasy te są większe (600g).
•prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego (kom. mózgowe ok. 70-80g/dobę), kom. szpiku i krwinek czerwonych (erytrocyty ok.30-40g/dobę), które nie mogą korzystać z innych źródeł energii.
• czynniki oszczędzające białka ustrojowe, węglowodany są źródłem syntezy własnego białka ustrojowego.
• wpływają na przebieg procesów przemiany tłuszczów w ustroju : „tłuszcze spalają się w ogniu węglowodanów” – reakcje węglowodanów umożliwiają spalanie tłuszczy do końca (cykl Krebsa, cytrynianowy)
• właściwa ich podaż sprzyja przyswajaniu wapnia

Nadmiar węglowodanów jest szczególnie groźny przy nadmiernym spożywaniu przez dłuższy czas produktów zawierających większe ilości sacharozy - węglowodanów rafinowanych (cukier) prowadzi to:
1. do metabolizowania cukrowców w kierunku powstawania triglicerydów i odkładanie się ich w tkance tłuszczowej (otyłość)
2. zwiększone ryzyko wystąpienia próchnicy (gdy nie umyjemy zębów po spożyciu tych cukrów)

Niedobór - przy poważnym ograniczeniu spożycia węglowodanów rozpoczyna się przyspieszony rozpad białek (zarówno tkankowych jak i dostarczanych z pożywieniem), utratę kationów (głównie Na) i odwodnienie (utrata H2O). Minimum podażu zapobiegającego niedoborom jest 100g.

www.fit.pl